İSKİ suyun birim fiyatına her ay zam yapmış!

İstanbul'da su dağıtımından sorumlu olan İSKİ, konutlar için suyun birim fiyatına zam yaparak Haziran ayı itibariyle 4,45 TL yaptı.

- Yorumlar

İstanbul’da musluk suyu dağıtımı yapan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı olan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) 2017 yılı içinde sürekli artış gösteren su birim fiyatlarına “zam değil güncelleme” açıklaması yaptı.

İnsanların içme suyu olarak bile kullanmadığı İSKİ suyunun, 2017 yılının Ocak ayında 4,20 TL olan su birim fiyatı her ay düzenli bir şekilde zamlandı. Kullanım bedeli haricinde; bakım bedeli, atık su bedeli, KDV, ÇTV gibi kalemler de vatandaşın faturasına yansıtılıyor.

İçme suyundan pahalı hale geldi

Musluk suyunun fiyatı, marketten ya da su dağıtımcısından alınan içme suyundan bile pahalı hala geldi. Su birim fiyatlarındaki yükselişi vatandaşa haber vermeden gizlice yürüten İSKİ, aylık yapılan fiyat zamlarını “güncelleme” olarak açıkladı.

6 aylık dönemde (Konut1 tipi için) İSKİ fiyatlarındaki fiyat artışı şu şekilde gerçekleşti:

OCAK 2017 4,20 TL
ŞUBAT 2017 4,30 TL
MART 2017 4,34 TL
NİSAN 2017 4,38 TL
MAYIS 2017 4,44 TL
HAZİRAN 2017 4,45 TL

İSKİ’den “güncelleme” açıklaması

Olayı fark eden vatandaşların sosyal medya platformlarından duruma tepki göstermesi üzerine İSKİ bir açıklama yaparak fiyatlara “güncelleme” yapıldığını savundu.

İSKİ’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Su birim fiyatlarındaki değişiklikler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Kurulu kararınca, Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği fiyat endekslerine göre tespit edilmektedir. Bu nedenle su birim fiyatları aylık bazda TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre değişmektedir. Enflasyon oranında artış veya azalışa bağlı olarak güncellenen rakamlar da her ay internet sitemizde kamuoyuna açıklanmaktadır. Su birim fiyatlarındaki aylık değişiklikler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) fiyat endekslerindeki artış veya azalışa bağlı olarak güncellenmektedir.

x