Erdoğan: Kılıçdaroğlu kamu düzenini bozuyor

- Yorumlar

Hamburg’da bugün başlayacak G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Almanya’ya giden AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin soruları yanıtladı.

“CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’nü nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu ile muhatap olan Cumhurbaşkanı, verdiği cevapta “Ben Kılıçdaroğlu’nun bir adalet anlayışına sahip olduğunu düşünmüyorum. Şu anda yürüyor. Yürürken aslında kamu düzenini de bozuyor. Halbuki yürümek yerine pekâlâ miting yapabilir. Niye yapmıyorsun? Tutturmuş adalet. Senin adaletle ne işin var? Biz partimizi bunun üzerine kurduk…

Bu kadar adil isen sen kendi partinde genel başkanlığa aday olanları ne diye anında yedin? Grup toplantısında kendisine itiraz eden için ‘Atın bu adamı’ diyen o değil miydi? Hani adildin? Bunların siyasi geleneğinde bu var. Mesela merhum (Eski Başbakan Bülent) Ecevit, Başbakanlığı döneminde Merve Kavakçı’yı sadece başörtüsünden dolayı Meclis’ten attırdı. “Atın bu kadını” dedi. Neydi Kavakçı’nın suçu? Başörtülü olmak. Hani adalet? Partimizin kapatılma girişimi esnasında ne dediler? O zamanki genel başkanları “Hamdolsun ki Ankara’da yargıçlar var” dedi.

Erdoğan sözlerine “Üzerinde adalet yazan tişörtle yürümekle adalet gelmez. Yolu kapatarak o güzergâhı kullananları adeta isyan ettiriyorlar. O sıcakta saatlerce trafikte kalanlar var. Buna rağmen koruma altına alıyoruz. Kimler kimlerle yürüyor? PKK örgütünün arkasında olduğu siyasetçilerle bunlar omuz omuza yürüyorlar. Milletimiz tüm bunları görüyor, gerekli değerlendirmeyi yapar.” diyerek devam etti.

x