7 bin Suriyeliye vatandaşlık veriyorlar

- Yorumlar

AK Parti Hükumeti vatandaşlık verilecek Suriyelilerle ilgili çalışmalarını tamamladı. Son iki yıldan beri süren incelemelerin ardından, meslek sahibi olan ve güvenlik sorunu yaratmayacaklar arasından yapılan inceleme sonucu, ilk liste yakında yayınlanacak.

Alınan bilgiye göre, bu yılın başından beri süren vatandaşlık listesi hazırlıkları iki hafta önce tamamlandı. Liste, iki hafta önce yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına sunuldu ve imzaya açıldı. İmzaların tamamlanmasının ardından kararın yayınlanacağı bilgisi paylaşıldı. Vatandaşlığa alınan Suriyeliler, seçimlerde oy kullanabilecek, sağlık kaynaklarından yararlanabilecek, herhangi bir Türkiye vatandaşının sahip olduğu sağlık haklarına sahip olacak ve istediği her yerde çalışabilecek.

216 bin yabancıyı vatandaşlığa aldılar

Bakanlığın, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin bilgi edinme başvurusu üzerine paylaştığı verilere göre de 2010-2017 arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçenlerin sayısı 216 bin 340 oldu. 7 yıl içerisinde vatandaşlığa alınanlar arasında Bulgaristan, Suriye ve Azerbaycanlılar ilk üçü paylaştı. 7 yılda 12 bin Suriyeli vatandaşlığa geçti. 2017 yılının altı aylık döneminde, hükümetin yürüttüğü kararname hazırlığından bağımsız olarak, Türk vatandaşlığına alınan Suriyeli sayısının da 409 olduğu bildirildi.

x