2016’da üretilen en iyi ve en kötü 10 teknoloji

2016 birçok açıdan nefes kesiciydi, teknoloji dünyasında birçok harika olay gerçekleşti. Yine de bazı şok edici olaylar da yaşanmadı değil. Peki 2016’nın en iyi ve en kötü 10 teknoloji üretimi neydi. Griçizgi ekibi sizin için en iyi ve en kötü 10 teknoloji üretimini derledi. Sizin de herhangi bir cihaz öneriniz varsa yorumlara bırakın, eklemeyi düşünelim. İşte en iyi 10 teknoloji üretimi. Eğer doğrudan en kötü 10 teknolojiyi görmek isterseniz tıklayın.

10. Evapolar USB taşınabilir mini klima

Teknik olarak buhar esaslı çalışan bir soğutucu olsa da, Rus askeri teknolojisi ile modifiye edilen bu küçük alet bir USB bazlı batarya ile çalıştırılıyor olmasına rağmen gerçekten çok soğuk yapabiliyor. Ofisler, çadırlar ve yatak odaları birden bire çok daha kontorlu yerlere dönüştürülebilir.

9. Samsung Galaxy S7

Yılın telefonu buydu. Bir telefonda isteyebileceğiniz her özelliğe sahipti, özellikle belirtmek gerekirse kavisli ekranı onu hepsinden öne çıkardı. Yıl boyunca birçok rakip aylar önce S7’nin sunduklarının yakınından geçemeyen ürünlerle karşımıza çıktı. İşte o yüzden S7 listemizde.

8. Samsung 960 SSD ve T3 USB sürücüsü

Bu biraz sıkıcı gelebilir, fakat Samsung‘un M.2 960 Pro NVMe sabit disk, küçük süpersonik, yüksek kapasiteli T3 harici sürücüsü 3D NAND teknolojisi sayesinde bu yıl dünyamızı yerle bir etti. Eğer sabit disk ya da harici bir depolama istiyorsanız, her ikisi de tam size göre.

Samsung 960 SSD Ailesi


Samsung T3 harici disk


7. Tesla Powerwall 2


Kendi kendisini 6 yıl içinde amorti eder ve sonsuzu(!) kadar ücretisiz elektrik sağlar. Bu ev sahipleri için çok cazip görünse gerek. Kim bilir, belki de emlak piyasasının büyük kısmını oluşturan yatırımcılar, ‘yatırımlarını’ daha cazip hale getirmek ve dünyayı aynı anda kurtarmak fikrinde olabilirler mi?

6. Netgear Orbi Mesh WiFi

Çok basit görünmesine rağmen onun yapabildiğini henüz çok azı başarabilmiş. Çoğu ev ve ofiste WiFi ve ağ ölü noktaları bulur ve bir WiFi menzil genişletici olsa bile onları doldurmakta güçlük çekilebilir. Orbi’ın tri-band uydu sistemi, aynı ağı yalnızca bir uyduya hareket ettirerek ya da yeni bir uydu ekleyerek her yere (ev veya bahçe) genişletebilmenizi sağlar.

5. Nvidia GTX 1080


Deli gibi hızı var, ama aynı zamanda düşük güçte çalışıyor. Bu ekran kartı sadece VR ve 4K oyunları için yapılmadı, aynı zamanda taşınabilir bilgisayarlar için de bir mucize. Sırt çantasında taşıdığımız bilgisayarlarımız ve taşınabilir oyun laptopları taşınabilirlik için kaliteden ödün vermeyecek.

4. Google Daydream VR


VR’ın başlangıcından bu yana, mobil cihazlar için yaratılan saçma VR cihazlar ile yüksek performanslı ve pahalı olan canavar PC’ler için yaratılan VR cihazlar arasında büyük bir uçurum vardı. Ta ki Google bize Dadydream VR sistemini bahşedene kadar.

Dadydream telefonunuzda yüksek performansla uygulamalar ve oyunlara kontrol cihazı vasıtasıyla inanılmaz bir VR deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

3. Google Assistant

Siri ve Cortana’dan memnun kalmanız için oldukça fazla zaman gerekebilir, fakat Google Assistant bu konuda çok başarılı. Henüz mükemmel olmamasına rağmen, Google’ın yeni kişisel yardımcısı ile yararlı sohbetler yapabilirsiniz (bazen komik olabilir), gerçi henüz onun çok da uygun bir ismi yok.


2. Space X Falcon 9 roketi

Biraz aykırı olabilir, ama dünya dışına bir şey göndermek için pazarda araştırma yaptığınızı düşünün ve sonra da Space X’in tekrar kullanılabilir Falcon 9’unu aklınıza getirin. İlk dört deneme sonucu kaza yapan ve yanan Falcon 9 sonunda güvenle yere iniş yaptı. Bu gelişme ile uzaya çıkma maliyetleri oldukça azalacak.


1. Hisense Series 7 ULED TV


Bir uzay gemisi ya da gezegeni kurtaran bir alet olmayabilir, fakat 2016’da tüketici teknolojisinde bundan ötesi olmamıştır. Hisense’in 7 serisi ULED TV’si yıl boyunca incelediklerimizin en iyisi değildi, lakin her türlü en ucuz 4K TV’ydi. Sony, Samsung ve Panasonic gibi rakiplerini suyun dışına itti.

Şimdi de sıra 2016’ın en kötülerinde. İşte 2016’da üretilen en kötü 10 teknoloji.

10. Windows 10

Windows 10 çok da kötü bir işletim sistemi değil, fakat müşterilerini resmen “yükseltme” olayıyla kandırmıştır. Çoğu bilgisayar onun yüzünden çalışamaz hale gelirken, çoğu da hatalar vermeye başlayarak güvenilmez kutulara dönüştü. Çoğu insan hala ona kızgın.

9. No Man’s Sky


Bu oyun çok fazla şey vadetti, lakin geriye dönüp bakıldığında büyük hataları ve geriye doğru giden özellikleri sayesinde çok fazla tepki aldı. Muhtemelen küçük bir inceleme ile ancak bu kadar basit özetlenebilir.

8. Sony Xperia X Performance

Sony’nin amiral gemisi, öncekine göre daha az özelliğe sahipti hem de çok çirkindi. Ancak Sony pazardaki rakipleri daha iyi telefonlar sunmasına rağmen çok daha yüksek bir fiyat talep etti. Olumsuz incelemeler ve kötü satış rakamlarının ardından fiyatı düşürüldü, fakat birkaç ay sonra yerini ondan daha iyi olmayan Sony Xperia XZ aldı.

7. GoPro Karma


GoPro’yu sevdiğimiz için bunu söylemek zorunda kaldığımız için üzgünüz, fakat belirsiz bir nedenden dolayı gökyüzünden düşen bir drone kusurludur.

6. McLaren MP4-31 Formula 1 aracı


Bu araç dünyanın en iyi mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından yapıldı. İki modelinin üretimine 50 milyon İngiliz Pound’u harcandı.

5. 199 dolara “Designed by Apple in California” kitabı


Standart özellikleri telefonlarınızdan kaldırmaktan dolayı ve laptoplarınızdaki çizgilerinizden dolayı yoğun bir şekilde eleştiriliyorken, 199$ fiyatla kendisini geri planda bırakan, “ne kadar da mükemmelmişiz” manasında bir kitabı (ürün fotoğrafları var, bu bir katalog değil mi?) satmaya çalışmak muhtemelen iyi bir fikir olmasa gerek. Bu sırada Microsoft Surface ve AR teknolojileri ile Google da AI ve VR ile dünyayı kendine hayran bırakıyor. Hadi ama Apple.

4. Foxtel iQ3


Bu işe yaramaz cihaz büyük ihtimalle geçen yılın en kötü teknoloji üretimiydi, iki yıldır hala korkunç durumda. Kablo ve internet üzerinden kesintisiz, geleceğe dönük, isteğe bağlı canlı TV vaadi ile ortaya çıkmıştı, fakat hatalarıyla, gecikmeleriyle, bu kanserli cihaz bir türlü istenen seviyeye gelemedi.

3. Mannatech Ambrotose oyun performans arttırıcı toz

Bu devrim niteliğindeki toz diyor ki, “Oyuncuların performansı üzerinde olumlu ve doğrudan bir etkisi olabilir, ki bu da rekabetçi e-spor oyuncuları veya sevdiği oyunlarda rakiplerini devirmek isteyenler için büyük bir avantaj sağlayabilir.” Ancak oyun dünyası ve bilim adamlarının bu konuda kafası karışık. Kimisi hile olarak görüyor, kimisi ise uyuşturucu. Gerçekten işe yarayıp yaramadığı da muğlak.

2. Lif3 Smartchip


Cihaz akıllı telefonunuzun radyasyonunu azalttığını iddia ediyor. Zorlayıcı bilimsel deliller bulunmamasına karşın, iyonize olmayan radyasyonun kansere neden olduğu korkuları üzerinde oynuyor. Fakat çoğu mobil cihazın ekrana bakılarak kullanıldığını ve arka tarafıyla kullanılmadığını atlıyor, özellikle de her tarafı iyonize olmayan radyasyonlarla dolu bir dünyada yaşadığımızı göz önünde tutarsak çok saçma değil mi?

Bununla birlikte, görünmez dalgalar tarafından etkilenebileceğini düşünen insanlar da var, bu onlara biraz güven hissettirebilir. Tabi böyle bir şeyin içine girmek isterseniz, bu radyo frekansı geçirmeyen kilodu da alarak kendinizi bir Faraday kafesine de çevirebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 7


Tahmin etmesi pek zor olmasa gerek, 2016’da dünyanın en kötü teknolojik cihazı Samsung’un Galaxy Note 7 akıllı telefonu. Samsung Galaxy Note 7’yi yenip birinci sırayı alması için başka bir cihaz bulmak için bir şeyler yapabilirdik, fakat bu cihaz o kadar kötü ki maalesef yapamıyoruz. Açıkcası benim gibi iPhone kullanıcısı için bile Note 7’den hoşlanacak çok şey vardı, fakat ortaya çıkan patlama olayları ve devasa geri çağırmalarla cihaz teknoloji dünyasının utancı ve insanların korkusu haline geldi. Samsung geri çağırmalar için bile yanmaz bir çanta icat etmek zorunda kaldı. Hala bazı çılgınlar onu kullanmakta ısrar ediyor ve Samsung iade almak için müzakereler yapıyor. Hatta bazı uçaklarda Note 7 paniği yaşandığı için havaalanına geri döndükleri haberleri geçenlerde gördüğüm olmuştu. Gerçi cihaz havaalanlarında yasaklı durumda. Tüm bu fiyaskoların Samsung’a maliyeti 6 milyar doların üzerinde oldu, fakat cihazın adı ve markaya verdiği zarar hiçbir zaman unutulmaz.