İşte 2016 yılının en zenginleri

Birleşik Devletler’in en ünlü dergilerinden Forbes, 2016 yılının en zenginlerini açıkladı.

Listenin ilk 10’da yer alan zenginleri sizin için haberimizde listeledik. Listede yer alan zenginlerin birçok dünya ülkesinden daha zengin oldukları dikkat çekti.

Not: Listenin üst sıralarına gitmek için sonraki sayfaya geçmeniz gereklidir.

10. David Koch (39,6 milyar dolar)

David Hamilton Koch (3 Mayıs 1940 doğumlu) Amerikalı işadamı, hayırsever, politik aktivist ve kimya mühendisidir. 1970 yılında aile şirketi Koch Engineering’e katıldı ve şirket 1970 yılında ABD’deki ikinci büyük özel şirket olmayı başardı. 1979’da Koch Engineering’in başkan yardımcısı oldu ve 1983’de de büyük kardeşi Charles’la ortak sahibi oldu. Şu anda şirketin başkan yardımcısı konumundadır. Koch etkili bir liberal olarak bilinir. 1980 yılında Liberaller’den başkan yardımcısı adayı oldu.

9. Charles Koch (39,6 milyar dolar)

Harles de Ganahl Koch (1 Kasım 1935 doğumlu) Amerikalı işadamı, siyasi donör ve hayırsever. Koch Industries yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olarak görev yapıyor. Babaları Fred C. Koch’un mirasından sonra kardeşi David Koch ile işleri büyüttü. Başlangıçta petrol rafineri ve kimyasal münhasıran Koch Industries şimdi süreç ve kirlilik kontrol cihazları ve teknolojileri içerir; polimerler ve lifler; mineraller; gübreler; emtia ticareti ve hizmetler; Orman ve tüketici ürünleri; ve çiftlikleri. işletmeler gibi Stainmaster halı, elastanın Lycra markasının, Pamuk Kuzey doku ve Dixie Kupası gibi tanınmış markaların, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine sahiptir.

8. Michael Bloomberg (40 milyar dolar)

Michael Rubens Bloomberg (14 Ocak 1942 doğumlu) New York City’nin 108. belediye başkanı ve 35,5 milyar $’lık kişisel servetine sahip.

Finansal haber ve bilgi servis sağlayıcısı Bloomberg’in kurucusu ve şu an şirketin hisselerinin % 88’inin sahibidir.

7. Larry Ellison ( 43,6 milyar dolar)

Lawrence Joseph Ellison (17 Ağustos 1944 doğumlu), veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi iş adamı.

Larry Ellison,Microsoft en büyük rakiplerinden biri olan Oracle tüm satın aldığı şirketlerle kurumsal pazarda Microsoft ve SAP’ın en büyük rakibi olmayı başardı. Son satın aldığı şirket Siebel’ın kullanıcıları arasında dev bilişim şirketleri de var. Önceleri veri tabanı yazılımı konusunda büyük pazar payına sahip şirket, yaptığı satın almalarla profilini değiştirdi. Artık sadece veritabanı şirketi olmaktan çok uzakta. Önce uygulama yazılımı pazarına giren şirket, daha sonra en büyük satın almasını gerçekleştirdi.

Larry Ellison da kişisel serveti ile dünyanın en zengin 15 işadamından biri. Bill Gates’in en büyük rakiblerinden olan Ellison, jet uçaklarına ve yat yarışlarına da oldukça meraklı. Ellison özellikle yaşlılık konusunda yapılan araştırmalara destek oluyor. Son yıllarda önemli bir değişim yaşayan Larry Ellison, tıp dünyasından önemli bilim adamlarından oluşan bir arkadaş grubuna sahip olmanın, artık savaş uçağı ve yat gibi pahalı zevklere sahip olmaktan daha değerli olduğuna inanıyor. Ellison’ı bu inanca annesi ve Oracle’ın kurucularından Bob Miner’ın ölümünden sonra yöneldi. Artık, Moleküler Biyoloji konusunda da ilgilenmekte.

6. Mark Zuckerberg ( 44,6 milyar dolar)

Mark Elliot Zuckerberg (14 Mayıs 1984 doğumlu), Amerikan bilgisayar programcısı, girişimcisi ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu.

Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın şu anki en genç zengini olmasıyla tanınmaktadır. 2010 yılında ise Time dergisince, Yılın Adamı seçilmiştir. 2016 yılı Nisan ayı itibariyle kişisel serveti 48.2 milyar Amerikan dolarıdır.

Lisede çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi orada ise bilgisayar bilimini okudu ve üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hack’lediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook’u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince (2012 itibarıyla 1 milyar kullanıcısı var) yatırımcıların da ilgisini çekti ve bugün sahip olduğu 34 milyar dolarlık servetinin kaynağını oluşturdu. Zuckerberg’ in Facebook’u, 2011 yılında The Brand Finance ® Global 500 listesine göre dünyanın en değerli 281. markası oldu.

25 Şubat 2012’de aldığı karar ile şirketin %12’lik hissesinin halka arzını kararlaştırdı (Zuckerberg hâlâ Facebook’un %57 hissesine sahip). 18 Mayıs 2012 tarihinde 421 milyon hissesi 38 $’dan satışa çıkarıldı böylece şirket NASDAQ’a giriş yaptı. Facebook’un hisselerinin satışa sunulması, Visa ve General Motors’un ardından Amerikan tarihindeki en büyük üçüncü halka arz oldu. Şirketin NASDAQ’a girdikten hemen sonraki değeri 104 milyar $’dı. Şirketin değeri, halka açıldıktan üç gün sonra toplam 19 milyar dolar eriyerek 84 milyar $’a düşmüştür.

5. Jeff Bezos (45,2 milyar dolar)

Jeffrey Preston “Jeff” Bezos (12 Ocak 1964 doğumlu) Amazon.com’un kurucusu olan Amerikan girişimci ve iş adamı. E-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağladı. Amazon.com onun yönetiminde dünyanın en büyük ve örnek alınan internet satışı şirketi oldu. Bu öncü hareketi nedeniyle Time Dergisi tarafından 1999’da Yılın Kişisi seçildi. Amazon.com haricinde havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin’in de kurucusu ve sahibi olan Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın aldı.

4. Carlos Slim Helu ( 50 milyar dolar)

Carlos Slim Helú (28 Ocak 1940 doğumlu) Süryani asıllı, telekomünikasyon sektöründe Telmex ve América Móvil firmalarıyla bulunan Meksikalı işadamı.

2007 senesinde, dünyanın en zengin insanı olmuştur. Amerikan Forbes dergisinin en zenginler listesinde, 74 milyar dolarlık servetiyle 2010 ve 2011 yıllarında da birinciliği elde etmiştir.

Carlos Slim, 1902’de Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altında bulunan bugünkü Lübnan’dan Meksika’ya göç eden Yusuf Selim Hattat Ağlamaz adlı katolik bir Osmanlı göçmenin oğludur. Carlos Slim’in babası askerlik yapmamak için 14 yaşında Meksika’ya kaçmış ve adını Julian Slim Haddad Aglamaz olarak değiştirmiştir. Yusuf Selim Haddad Ağlamaz Lübnan´da yaygın olan Hıristiyan Süryani Maronit fırkasındandır. 1902 yılında 2 ağabeyi ile Tampico´ya gemiyle gelip kısa süre sonra Meksika´nın başkenti Meksiko City´ye yerleşmiştir.

1911´de La Estrella del Oriente (Doğunun Yıldızı) isimli bir dükkân açıp ufak bir sermayeye kavuşmuştur. Kısa süre sonra bu sermaye ile başkentte emlakçılıkla uğraşmıştır. Sonra Meksika Devrim yıllarında Pancho Villa´da ucuza elde ettiği emlaklarla çok büyük servet sahibi olmuştur. Daha sonra Julián Slim Haddad ismini alarak Linda Helú ile evlenmiştir. Linda Helú´nun ailesi de kendisi gibi ticaretle uğraşan Lübnan asıllı zengin bir göçmen ailesidir.

Carlos Slim Helú babasının kendisine ticaret konusunda çok önemli ve başarılı bir öğretmen olduğunu bircok kez dile getirmiştir. 1952´de babası vefat etmiştir. Ailesine bırakmış olduğu miras sayesinde Carlos Slim Helú bu serveti farklı yatırımlarda kullanmış ve aile sermayesini dahada büyütmüştür.

Carlos Slim Helú´nun eşi Soumaya Domit 1999´da vefat etmiştir. Bu evlilikten 3 oğlu olmuştur. 3 oğlu da halen babalarının ticaret kuruluşlarında önemli konumlarda yer almaktadır.

3. Warren Buffet (60,8 milyar dolar)

Warren Edward Buffett (30 Ağustos 1930 doğumlu), ABD’li iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırseverdir. 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilmektedir. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır .2012 yılında Time dergisinin yaptığı araştırmada, dünyanın en etkili insanlarında birisi olarak gösterilmiştir.

2006 Haziran ayında, yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek ABD’de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirdi.

Warren Edward Buffett, borsa simsarı Howard Buffett (sonraları kongre üyesi olan) ve Leila Buffett’ın üç çocuklarının ortancası olarak Omaha, Nebraska’da dünyaya geldi. Para konusunda inanılmaz yetenekli olan Buffett, daha altı yaşındayken büyükbabasının bakkal dükkânından satın aldığı 6’lı Coca-Cola şişelerinin, tanesini 5 cent kârla satarak, para kazanmaya başladı.

11 yaşındayken yüksek finans dünyasına adım attı ve babasının yanında çalışmaya başladı. İlk satın aldığı hisseleri, değer kazandıklarında sattı. Fakat sadece bikaç sene sonra bu hisselerin tavan yaptığını görünce; iyi şirketlere, uzun dönemli yatırım yapmak gerektiğinin önemini öğrendi.

1947’de liseden mezun olduğunda üniversiteye gitmeyi hiç düşünmeyen Buffett, babasının ısrarıyla Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı Wharton Business School’da 2 yıl geçirdi. Babasının 1948’deki kongre seçimlerini kaybetmesiyle Omaha’ya döndü ve University of Nebraska-Lincoln’e transfer oldu. Sıkı bir çalışmayla buradan 3 yıl içinde mezun olmayı başardı.

Harvard Business School’a başvurmaya ikna edilmesine rağmen, çok genç olduğu için kabul edilmedi. Bunu önemsemeyerek Columbia Business School’a girdi ve ünlü risk analisti Benjamin Graham’ın profesörlüğünde çalışarak, 1951 yılında yüksek lisans derecesini aldı.

Wall Street’de çalışmak istemesine rağmen hem babasının hem de Ben Graham’ın itirazlarıyla karşılaştı. Graham’ın yanında bedava çalışmayı teklif etmesine rağmen red cevabı alınca tekrar Omaha’ya döndü. Bu dönemde borsa simsarı olarak çalıştı ve aynı zamanda da konuşma kursları alıp, Nebraska Üniversitesi’nde “yatırım ilkeleri” konulu gece dersleri vermeye başladı.

1954’de Graham, şirketinde kendisine bir iş teklif etti. Burada 2 yıl çalıştıktan sonra Graham’ın emekliye ayrılmasıyla yeniden Omaha’ya döndü ve 1956’da ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates, Ltd’yi kurdu. 1962’de Berkshire Hathaway dahilinde Buffett Partnership’in temelini attı. Başlarda tekstil sektöründeki düşüş yüzünden kötü bir fikirmiş gibi görünmesine rağmen Berkshire Hathaway, halen dünyanın en büyük holding kuruluşlarından biridir.

Nisan 1952’de, 22 yaşındayken, Susan Thompson’la evlendi. Birlikte Susie, Howard ve Peter isimli üç çocukları oldu. Evliliklerinin 25. yılında ayrı yaşama kararı alan çift, 1977’den itibaren ayrı yaşamaya başlamalarına rağmen, Susan Thomson’un 2004 yılındaki ölümüne kadar evli kaldı. Ayrı yaşamaya başlamalarından sonra, Susan’ın kendisiyle tanıştırdığı Astrid Menks ile uzun bir birliktelikden sonra 2006 senesinde evlendiler.

11 Nisan 2012’de, Buffet’e prostat kanseri teşhisi kondu.

2. Amancio Ortega ( 67 milyar dolar)

Amancio Ortega Gaona (28 Mart 1936 doğumlu) İspanyol moda ve tekstil yöneticisi ve İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucu başkanıdır. Ünlü ekonomi dergisi Forbes tarafından yayınlanan listeye göre İspanya’nın en zengin insanı; Avrupa’nın en zengin kişisidir. Amancio Gaona, halen ikinci eşi ile birlikte A Coruña’da sıradan bir apartman dairesinde yaşamaktadır.

Ortega, Busdongo de Arbás, León’nde doğdu ve çocukluğu León’da geçti. 14 yaşında iken La Coruña, İspanya’ya taşındılar ve babasının işinden dolayı demiryolu işçiliğinde çalıştı. Tekstil sektörüne La Coruña, Galiçya’da çeşitli giyim mağazalarında çırak olarak çalışarak başladı. 1972 yılında ilk firması Confecciones Goa’yı kurdu. Firmanın adı isminin ilk haflerinin tersinden oluşuyordu ve bornoz üretiyordu. 1975 yılında ilk mağazasını açtı. Ortega mağazasını, daha sonra bu isimle büyük bir tekstil zinciri haline gelen, Zara adıyla açmıştı. Halen Inditex Şirketler Grubu’nun (Industrias de Diseño Textil Sociedad Anónima) %59.29 hissesine sahiptir. Bu şirketler grubu Zara, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home, Kiddy’s Class, Tempe, Stradivarius, Pull and Bear/Often ve Bershka gibi dünya çapında çeşitli markaya ve 92.000’den fazla çalışana sahiptir.

Amancio Ortega, yaşamında oldukça sıradan bir hayat sürmektedir. Kravat takmayı reddeder ve genellikle kot ve tişört giymeyi sever. Şirketlerinde üretim ve tasarım sürecinde oldukça aktif rol almaktadır.

Ortega’nın en ilginç özelliklerinden biri ise gizemli yaşam tarzıdır. Basınla görüşmeyen Ortega, fotoğraf çektirmemekte ve röportaj vermemektedir. Bundan dolayı özel hayatı hakkında çok az şey bilinmektedir. Kamuoyu tarafından ilk kez, 2001 yılında firmasının borsaya kote olmasının şirket değerini arttırmak üzere çıkan haberlerde, 2000 yılında görüldü. Bu gizemli yaşam üzerinde yazılmış bir kitap olan “Amancio Ortega: DE CERO A ZARA” (Sıfırdan Zara’ya) 2004 yılında piyasaya çıktı.

Ortega, 2011 yılında günlük modanın öncü firmalarından olan Inditex’deki ve holdinge bağlı markalardan Zara’dan emekli olduğunu, görevini Inditex Başkan yardımcısı ve CEO Pablo Isla’ya bıraktığını açıkladı.

Amancio Ortega during CSI Montecarlo 2012 on June 28, 2012.

1. Bill Gates (78,5 milyar dolar)

William Henry “Bill” Gates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD’li iş insanıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır.

ABD’li girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir yazılım şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington’da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972’de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü.

Kişisel bilgisayarlar 1970’li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli numunesi henüz tekbiçim, kullanılabilir bir yazılıma sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletim sistemine sahipti. Gates ve Allen’ın, Altair için 1974’te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico’da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977’de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer – Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi yazılım dillerini geliştirmekle, Microsoft’a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978’den sonra ilk Japonya olmak üzere) sağladı. Gates 1979’da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

PC’ler için yazılması gereken işletim sistemi teklifinin Gary Kildall tarafından reddedilmesinin ardından IBM, Gates’e yöneldi. Gates, Seattle Computer Products(SCP) şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı ve SCP’de DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson’ı kadrosuna dahil etti. DOS işletim sistemi IBM’in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilerek MS-DOS adını aldı.

MS-DOS (Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletim Sistemi) 1980’li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon kopya). Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını saklı tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok şirket IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletim sistemi bütün bilgisayarlar için tekbiçim hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 1980’li yılların ortasından sonra Avrupa’da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir verim ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların verimleri altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Gates işletim sistemine paralel olarak uygulama yazılımları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Yazılımından (1982) sonra, 1983’te ilk kez fareyi (mouse) kullanan Word adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle Word Avrupa’da çok satılırken, ABD’de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin Word ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986’da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows’un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. Windows’u piyasaya sürdükten (1987) üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri yazılım elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle Windows’u daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993’te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 36 milyar dolar; borsa değeri: 140 milyar doların üstünde).

Microsoft Chairman Bill Gates (L) looks on during a news conference at company headquarters in Redmond, Washington June 15, 2006. Microsoft announced that effective July 2008 Gates will transition out of a day-to-day role in the company to spend more time on his global health and education work at the Bill & Melinda Gates Foundation. After July 2008, Gates will continue to serve as the companyÕs chairman and an advisor on key development projects. Robert Sorbo/Microsoft/Handout