Pendik Belediye Başkanı Şahin’in Salıcı hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik

- Yorumlar

Cumhuriyet Halk Partisi Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Pendik İlçe Başkanı Halit Temiz hakkında Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin’in yaptığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı.

İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Pendik İlçe Başkanı Halit Temiz’le birlikte 05 Mart 2012 tarihinde CHP Pendik İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Pendik Belediyesi’nin 2010 yılında düzenlediği 23 Nisan kutlama organizasyonundaki usulsüzlükleri belgeleriyle birlikte kamuoyuyla paylaşmıştı.

Basın toplantısının hemen ardından Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Salıcı ve Temiz hakkında, kendisine hakaret ettikleri, yargı görevini yapanı etkilemeye çalıştıkları ve yargıyı etkilemeye çalıştıkları iddiasıyla (TCK 125, 277, 288) Pendik Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, Salıcı 07 Kasım 2012 tarihinde Pendik Adliyesi’ne giderek ifade vermişti. Salıcı adliye çıkışında yaptığı açıklamada, “AK Parti’li Pendik Belediyesi, 2010’daki 23 Nisan şenlikleri ile ilgili olarak şu an yargılanıyor. Bizler, muhalefet olarak kamu adına iktidarı denetleme görevimizi yerine getirdik. Sayın Belediye Başkanı şikâyet etmiş. Geldik, ifademizi verdik” demişti.

İşte o suç duyurusuyla birlikte Salıcı ve Temiz hakkında savcılığın başlattığı soruşturma geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Savcılık; Oğuz Kaan Salıcı ve İlçe Başkanı Halit Temiz hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, ‘haklarında suç duyurusunda bulunulan Salıcı ve Temiz’in muhalefet partisi olmaları görevinden doğan bilgilendirme ve hesap sorma haklarını kullandıkları’, ‘Pendik Belediye Başkanı olarak görev yapan ve uzun zamandır siyasetin içinde bulunan müştekinin siyasetin gereği olan bu tarz eleştirilere ve hesap sorabilmelere rıza göstermesinin gerektiği’, ‘Hakaret ve aşağılama olmadığı sürece muhalefetin bu tarz eylemlerinin suç oluşturmayacağı ve belediye başkanının bu durumu bilmesi gerektiği’ ifadelerine yer verildi.
Takipsizlik kararının ardından kısa bir açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı, “AK Parti’nin eleştiriye tahammülü yok. Ancak bizim de kamuya hizmetle görevli bir belediyedeki usulsüzlüklere tahammülümüz yok. Sayın Belediye Başkanı, başvurduğu yargıdan gerekli cevabı almıştır. CHP olarak 23 Nisan 2010 şenliklerindeki usulsüzlüklerin peşini bırakmayacağız” dedi.

AK Parti’Lİ PENDİK BELEDİYESİ’NDE NE OLMUŞTU?

Belediye’de yaşanan yolsuzluk Pendik Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri’nin takibiyle, belediyenin Pendik Belediyesi’nin 2010’da ihalesini yaptığı 23 Nisan Festivali’nde yolsuzluk yapıldığı ortaya çıkmış, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri Belediye Başkanı ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Pendik Belediyesi’nin 2010’da düzenlediği 23 Nisan Festivali’nin organizasyonun ilk ihalesi iptal edilmiş, belediye organizasyonu davet usulüyle daha önce hiç organizasyon işi yapmamış olan Hazer Ltd. Şti’ne 1 milyon 330 bin TL + KDV bedelle vermişti.
Pendik Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, ihalenin üzerine giderek araştırmış ve söz konusu organizasyonda ihaleye konu toplam 25 kalem işin ya hiç yapılmadığını ya da eksik yapıldığını tespit etmişti. Belediye Başkanı tarafından önce inkâr edilen bu durum, Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin tarafından kabul edilmiş, ancak yalnızca bir kalem işin yapılmadığı yönünde bir kararla Hazer Ltd.ye KDV dâhil 102 bin TL ceza kesilmişti. Ceza belediye hesabına yatmadan 15 gün önce ise belediye tarafından Hazer Ltd.’nin büyük ortağı Osman Danış ile o dönem AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve bugünün TSE Başkanı Hulusi Şentürk’ün ortağı olduğu Plato Danışmanlık’a yine davet yöntemiyle 111 bin liralık bir anket ihalesi verilmişti. Cezanın ödenmesinin ardından Plato Danışmanlık ve Hazer Ltd.’ye yine belediye tarafından farklı tarihlerde bedelleri toplam 2 milyon TL’yi bulan yeni ihaleler verilmişti.

x