Son rapora göre, OHAL gerekçe gösterilen bazı yasaklar

Zeytinli Rock Festivali

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 20 Temmuz 2016’dan bu yana süren OHAL yasaklarını içeren bir raporun hazırladı. “Olağandışı Yasaklarla 1 Yılın Bilançosu” isimli rapora göre OHAL gerekçe gösterilen bazı yasaklar dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL 1 yılını dolduruyor. Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı açıklamada OHAL’in 3 ay daha uzatılamasını Milli Güvenlik Kurulu’na teklif edeceklerini söyledi.

CHP tarafından hazırlanan raporda 1 yıllık süre boyunca OHAL’in yaşamın tüm alanına getirdiği yasaklamalar göz önüne seriliyor. Sokakta türkü söylemekten, Zeytinli Rock festivaline, semah dönmekten, açık alandaki düğünlere, lise pilav gününe varana kadar çok çeşitli yasaklarla her gün karşılaşılır hale gelindiğinin ifade edildiği raporda “Hatta öyle ironik bir hal almıştır ki, bir Üniversitemizin Hukuk Fakültesinde düzenlenen “OHAL Hukuku” konulu panel OHAL’den dolayı yasaklanmıştır.” dendi.

Raporda Suruç, 10 Ekim, Soma ve Roboski gibi katliamlara da OHAL yasaklarının uygulandığı hatırlatılarak, “Tüm bunların yanında KHK’lar ile kış lastiğinden lazer epilasyonlara kadar yaşamın her alanına da müdahil olunmuştur” denildi.

Getirilen yasakların bazıları şöyle: