15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü: Binlerce kişi köprüye yürüyor

- Yorumlar

Kısıklı, Altunizade ve Çengelköy’de toplanarak yürüyüş yapacak gruplar, 20.00 sularında köprüye ulaşacak

Ankara’da TBMM’deki özel oturumun tamamlanmasının ardından darbe girişiminin yıldönümü etkinliklerine İstanbul’da devam ediliyor. İstanbul’daki etkinliklerin merkezini 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oluşturuyor. İstanbul’un Anadolu yakasında Kısıklı, Altunizade ve Çengelköy’de toplanarak yürüyüş yapacak gruplar, 20.00 sularında köprüye ulaşacak.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21.15’te tören alanına gelmesi ve 15 Temmuz belgesinin izlenmesinin ardından 22.30 sularında bir konuşma yapması bekleniyor.

Daha sonra hayatını kaybedenlerin isimleri okunacak ve köprünün Anadolu yakası girişinde yapılan anıt açılacak.

Canlı Blog:

Ankara’da TBMM’deki özel oturumun tamamlanmasının ardından darbe girişiminin yıldönümü etkinliklerine İstanbul’da devam ediliyor. İstanbul’daki etkinliklerin merkezini 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oluşturuyor.

19.10 —Başbakan Yıldırım da kortejle birlikte yürüyecek

Başbakan Binali Yıldırım’ın da kortejle birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yürüyeceği öğrenildi. 3 kilometrelik yolu, vatandaşlarla birlikte yürüyecek olan Yıldırım, Çengelköy’deki yürüyüş güzergahanı kullanacak.

19.00 — Köprüde kurulan sahnede hazırlıklar sürüyor. 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunması bekleniyor.

18.40 – Yürüyüş kortejleri henüz köprüye ulaşmamış olmasına rağmen köprü üzerinde binlerce kişinin buluştuğu görülüyor.

Anma töreninin gerçekleştirileceği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışında kurulan etkinlik alanına vatandaşlar güvenlik kontrolünden geçirilerek alınıyor.

18.00 – İstanbul’daki Milli Birlik Yürüyüşü’nün resmen başlamasına yarım saat kaldı. Yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu platformun tam karşısına kurulan basın platformunda etkinliği takip ediyor. Alanda çok sayıda ambulans bekletilirken, sağlık kabini, mescit çadırları ve dinlenme yerleri de bulunuyor. Anma töreni, Çengelköy, Kısıklı ve Altunizade’de toplanan vatandaşların 18.30’da yürüyerek etkinlik alanına gelmesiyle başlayacak. Şu anda Yenikapı’dan tören için tekneler kalkıyor.

17.12 – İstanbul’da binlerce kişi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yürüyüşe başladı. Anadolu Yakası’nda Altunizade sapağından itibaren büyük bir kalabalık güvenlik kontrol noktalarından geçerek törenin düzenleneceği bölgeye ilerliyor. Avrupa Yakası’ndan da kafileler halinde Asya Yakası’na geçişler sürüyor. Şehir Hatları vapurları ile geçişler sürerken tören alanına Zincirlikuyu’dan yürüyerek gitmek isteyenlere şimdilik izin verilmiyor.

16.45 – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan helikopter Atatürk Havalimanı’ndan ayrıldı. Helikoptere, iki askeri helikopter öncülük etti.

16.25 – Cumhurbaşkanı Erdoğan özel uçakla İstanbul’a ulaştı. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nin protokol alanına da koruma polislerinin dışında hiç kimse alınmıyor.

15.45 – İstanbul ve Ankara’da görerek uçuş yapan sivil uçak ve helikopterlere uçuş yasağı getirildi.

14.18 – 15 Temmuz şehitleri Türkiye’nin dış temsilciliklerinde de anılıyor.

13.00 – TBMM Genel Kurulu, 15 Temmuz Özel Gündemi ile toplanıyor. Tarihi oturum gergin geçiyor.

12.00 – 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yürüyüş öncesi trafiğe kapatıldı.

10.05 – Başkent Ankara’da Demokrasi Nöbeti hazırlıklarda sona gelindi. Anma etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelen vatandaşlar geceyi burada geçirdi – Darbe girişimine direnişin sembol mekanlarından TBMM, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı, Genelkurmay Başkanlığı, Yenimahalle’deki MİT kampüsü ve Emniyet Genel Müdürlüğünün önünde yapılacak anma etkinlikleri için hazırlıklar sürüyor.

06.49 – İstanbul’un birçok meydanında anma programları düzenlenirken, bazı bölgelerde vatandaşlar demokrasi nöbeti tuttu.

x