‪Erdoğan: Öncelikle bu hainlerin kafasını kopartacağız‬

- Yorumlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz anında bu girişimin arkasında FETÖ ihanet çetesi olduğunu tespit etmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz anında bu girişimin arkasında FETÖ ihanet çetesi olduğunu tespit etmiştir
Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki etkinliklerde vatandaşlara hitap ediyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen etkinliklerde vatandaşlara hitap ediyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Tam bir yıl önce burada bir ihanet girişimi başlamıştı. Tanklarıyla buraya gelen darbecilerin köprüyü kapatmasıyla bir süredir anlam verilemeyn hareketin sebebi artık anlaşıldı. Köprüyü kapatan darbeciler kendilerince tüm Türkiye’ye ‘Kontrol bizim elimizde’ mesajı vermek istiyorlardı. Ankara’da da benzer işgal girişimleri haberleri geliyordu. Ben de Enerji bakanım ve eşim ile bu tarafa hareket etmiştik.

Milletimiz anında bu girişimin arkasında FETÖ ihanet çetesi olduğunu tespit etmiştir. Türkiye’nin bir işgal girişimine maruz kaldğını gören milletimiz hemen harekete geçmiştir.

Sayın Başbakanın ve şahsımın yaptığı çarğıyla milyonlarca vatandaşımızı darbecilere karşı sokakları, meydanları, kışla önlerini doldurmuştu. En kanlı saldırılar İstanbul ve Ankara’da yaşandı. Diğer illerimizde darbeciler harekete geçmeye fırsat bulamadan derdest edilmişlerdir. Köprüyü kapatan tankların önünde tam 36 vatandaşımız şehit oldu.

Onların karşısında dikilen milletimizin neyi vardı? Benim vatandaşımın elinde sadece aynen bugün olduğu gibi bayrağı vardı. Ama bunun yanında çok daha etkili bir silahı vardı. O silah da imanıydı. Bir tarafta imanlı olan halkım vardı ama öbür tarafta imansız darbeciler vardı. Dünyanın en modern silahlarına galebe çalındı. Sırtındaki tişörtünü tankın egzoz borusuna tıkamak suretiyle afedersiniz, çalışamaz hale getiren imandır. Sağında solunda onlarca kişi vurulduğu halde geri dönmeyi aklından geçirmeyen bu milleti kim durdurabilir?

Ah şu köprünün dili olsa da o gece yaşanan kahramanlıkları bir anlatsa… Şehit kanlarıyla sulanan her karış toprağın dili olsa da yiğitlik nasıl olurmuş dünyaya anlatsa… “

15 Temmuz gecesi bu hilal uğruna batan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar bizim güneşlerimizdir. O gece yaralansa da eğilmeyen tüm başlara şükranlarımızı sunuyorum.

2193 kardeşimiz o gece yaralanarak milyonlarca kardeşimizin umudunu yaşattı. Bu fedakarlıkların karşılığında elde ettiğimiz istiklalimize de, istikbalimize de değer biçemeyiz. Biz de burada sembolik bir makam hazırladık.

Unutmayacağız, unutturmayacağız. Rastgele bir araya gelmiş insan topluluklarıyla milletler arasındaki fark budur. Milletlerin ortak geçmişleri vardır. Bunlar uğrunda gerektiğinde canlarını vermeyi göze alırlar.

“Önce bu hainlerin kafasını kopartacağız”
15 Temmuz ilk saldırı değildir, son saldırı da olmayacaktır. Terör örgütlerinin kuyruk acılarının çok iyi farkındayız. FETÖ’nün sadece FETÖ olmadığını, DEAŞ’ın sadece DEAŞ olmadığını, PKK’nın sadece PKK olmadığını çok iyi biliyoruz. Arkalarında kimlerin olduğunu da çok iyi biliyoruz. Piyonları almadan vezirleri alamayız. Önce bu hainlerin kafasını kopartacağız.

İdam mesajı
Kandil’de, Küpeli’de, Bestler Deresi’nde şu anda askerimiz, polisimiz, komandolarımız, tüm güvenlik güçlerimiz oralarda tek tek temizliyorlar.

Diğer mesele ise parlamentonun meselesidir. Parlamento bu konuda kararını vermesi halinde ben de onaylarım.”

Başbakan’la konuştuk, bunları artık mahkemeye Guantanamo’da olduğu gibi tek tip kıyafetle çıkaralım.

x