Şule İdil Dere’nin öldüğü olayla ilgili İBB yöneticilerinin yargılanmasına izin verilmedi

- Yorumlar

Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaparken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait hafriyat kamyonunun ezmesi sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ölümüyle ilgili bilirkişi tarafından asli kusurlu bulunan sekiz üst düzey İBB yöneticisinin yargılanmasına, İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Şule İdil Dere 12 Mayıs 2016’da Yoğurtçu Parkı’nda yaya yolunda yürüdüğü sırada Kurbağalıdere’de ıslah çalışmaları yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB)ait bir hafriyat kamyonunun ezmesi sonucu hayatını kaybetmişti. DHA’nın haberine göre İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Dere’nin öldürülmesiyle ilgili aralarında İBB daire başkanı ve müdürlerinin de bulunduğu sekiz üst düzey İBB yetkilisinin yargılanmasına izin vermeyen Valilik kararını onadı. Bilirkişilerin asli kusurlu bulmasına rağmen sekiz İBB yetkilisi ile ilgili ‘yeterli bilgi ve belge yok’ diyerek yargılanmasına izin verilmezken olayda sorumlu oldukları gerekçesiyle iki mühendis ve bir teknikerin yargılanmasına izin verildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişinin müteselsilen sorumlu ve asli kusurlu bulduğu, devlet memuru olan 11 İBB yetkilisinin yargılanması için 9 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Valiliğine başvurdu. Mahkemenin sekiz üst düzey yetkilinin yargılanmasına izin vermemesi üzerine Dere’nin ailesi İstanbul Valiliği’nin kararına karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itiraz davası açtı. Ancak mahkeme sekiz yetkili hakkında yeterli bilgi ve belge olmadığını söyleyerek itirazı reddederken üç İBB personeli için yeterli bilgi ve belgenin mevcut olduğu yönünde karar verdi.

x