OHAL’de grev yasağı ile ilgili suç duyurusu

- Yorumlar

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “OHAL’den istifade ederek grevlere anında müdahale ediyoruz” sözleri, Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) tarafından yargıya taşındı. HKP tarafından yapılan suç duyurusunda, grev hakkıyla ilgili beyanıyla ve grevleri erteleme eylemleriyle suç işlediği gerekçesiyle, OHAL hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

HKP avukatları, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 12/07/2017 tarihinde TOBB Kabul Salonu’nda yabancı sermayeli yatırımcılara hitaben yaptığı konuşmasında,“Ama şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz. Çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız. Bunun için kullanıyoruz biz OHAL’i” şeklindeki beyanıyla ve grevleri erteleme eylemleriyle suç işlediği gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde alttaki ifadeler kullanıldı:

Erdoğan’ın bu sözleri ve grevlere müdahaleleri Anayasa’nın kanun önünde eşitliği düzenleyen 10. maddesinin 4. ve 5. Fıkralarının, Toplu İş Sözleşmesi ve Grev Hakkını düzenleyen 53. ve 54. maddelerinin ihlali, olağanüstü hal yönetimini düzenleyen 119. maddenin 5.inci fıkrasına aykırı davranmak ve de TCK’nın 117/4. ve 118/2.inci, TCK’nın “Suçu ve suçluyu övme” suçunu düzenleyen 215.inci, “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçunu düzenleyen 216/1.inci, “grev tehdidi” sözcüğüyle işçi sınıfını aşağıladığı için “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu düzenleyen 216/2.inci ve de kanuni grevlere kanun dışı engelleme eylemi nedeniyle “Halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik” suçunu düzenleyen 217.inci maddede tanımlanan suçları işlemesi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 62. ve 63. maddelerine aykırı bulunmuştur.

“Başta İşçi sınıfımız gelmek üzere diyen, grev hakkını en meşru, en kutsal bir hak olarak gören, Ülkemizin en Devrimci, en Vatansever, en Halksever gerçek muhalefet partisi olan müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi; mutlak sömürüyü arttırarak ülkenin sanayileşmesini dinamitleyeceği, ekonomik gelişmeyi baltalayacağı için, işçi, sendika, toplu iş sözleşmesi ve grev haklarının kısıtlamasına, sesiz kalamazdı”, diyerek İşçi Sınıfına ve onun grev hakkına yönelik bu saldırıyı halka ve vatana yönelik saldırının en önemli parçası olarak gördüklerini, alınterini, yurtseverliği en değerli erdem olarak kabul ettikleri için bu suç duyurusunda bulunduklarını açıklamışlardır.Halkın Kurtuluş Partisi

x