Yılmaz Öztürk’ü öldüren polise verilen ceza hakkında gerekçeli karar

- Yorumlar

Küçükarmutlu’da sokakta yürürken polis tarafından vurulan Yılmaz Öztürk ile ilgili davada gerekçeli karar açıklandı. Yılmaz Öztürk’ün ölümüne sebep olan polis hakkında on yıl hapis cezası verilmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Kararda, sanık polisin silah kullanma şartlarına aykırı şekilde ateş ettiği, Öztürk’ün tahrikte bulunmadığı vurgulandı.

Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi’ne bombalı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülen Yılmaz Öztürk, 21 Şubat 2016’da Armutlu Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verilmişti. Öztürk’ün cenaze törenine yine bir polis kurşunu ile vurulan Dilek Doğan’ın ailesi de katılmıştı.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında, Öztürk’ün sabıka ve GBT kaydının olmadığı, elbisesinde patlayıcı artığı, el svaplarında ise barut izi bulunmadığı anlatıldı. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun 16. maddesine silah kullanma şartlarının açıklandığı, mevcut olayda silahla direnme, direnenleri etkisiz hale getirme, yakalama kararı veya suç üstü halinin olmadığı anlatıldı.

Mahkeme, Öztürk vurulduktan sonra yanına bir dergi bırakılması ve olay karışanların soruşturmayı yürütmesine ilişkin mahkeme, suç duyurusunda bulunma talebini kabul etmedi. Diğer yandan, Avukat Cemal Yücel ise sanığın kasten öldürme suçundan cezalandırılması için karara itiraz etti.

x