Mac’lere virüs bulaşır mı? Uzmana sorduk

- Yorumlar

Eğer bir Mac’iniz varsa virüs ve malware konusunda endişelenmemiz gerekmediğine dair bir fikir hala şaşırtıcı şekilde popüler. Çoğu insan Mac’lere virüs bulaşmayacağına inanıyor. Peki bu doğru mu? Mac’lere virüs bulaşır mı?

Bitdefender’ın kıdemli sanal tehlike analizcisi Bogdan Botezatu’ya göre, “Sorunun cevabı kesinlikle, evet,” diyor ve ekliyor, “Bazı olaylar olmuştur ve yine olacaktır.”

Birkaç yıl önce Flashback isimli malware Java’da bir açık bulmuştu ve 600,000 Mac’i etkilemişti. Hatta Apple sitesinde de bununla ilgili bir sayfa bulunuyor.

Diğer bir sorun da, KitM isimli arka plan uygulaması OS X üzerinde kullanıcıların masaüstü ekran resimlerini almayı başarmıştı. En sonuncusu ise Rootpipe’ydi ve düzeltilmesi oldukça zor olmuştu.

Bogdan, “Mac OS X yazılımı Windows’un tüm versiyonlardan daha fazla yüksek riskli açık bulunduruyor.” diyor, “Apple, ürünlerini virüssüz satıyor ve antivirüse ihtiyacınız olmadığını söylüyor, çünkü kullanıcıların antivirüs yazılımlarını sevmediğini biliyor. Ayrıca antivirüs yazılımları bilgisayarları yavaşlattığı için fazla teşvik edilmiyor.”

Apple ayrıca tehditleri kapatmak konusunda yavaş olmakla da eleştiriliyor. Rootpipe Ekim 2014’te keşfedildi ve daha geçen ay(Nisan 2015) düzeltildi ve sadece Yosemite için, yani daha önceki sürüm OS X’lere gelmedi bile. Apple’in en büyük rakibi bu konuda çok kötü bir üne sahip olsa da tehditlere karşı büyük mücadele göstermişti.

Bogdan, “Virüsler Microsoft üzerinde çok uzun süre baskı oluşturdu ve insanların tepkileri sonucu onlar bir şey yapmak zorunda kaldılar ve yaptılar,” diyor, “Yine de üçüncü parti bir yazılımda güvenlik açıklarını kapatma süresi çok kısadır, bu nedenle üçüncü parti bir yazılım tercih edilmeli.”

Risk konusunda daha iyi fikir edinmek için bağımsız antivirüs araştırma enstitüsü AV-Test’e de sorduk.

“Sadece bu yıl 48 milyondan fazla yeni benzersiz malware örneği tespit ettik ve kaydettik ve bunların %98’i Windows platformu için yazılmıştı,” diyor Av-Test CEO’su Andreas Marx, “5,000 yeni virüs Mac OS X için yazılmış fakat malicious türü bir yazılım yok.”

Windows neden hedefte?

Hala bazı nedenlerle Windows makineleri Mac’e göre, Android ise iOS’a göre hacklerin öncelikli hedefi durumunda.

Andreas bunun nedenini, “Windows ve Android’e malware yazılımlarını adapte etmek daha getiri sağlayıcı,” diye açıklıyor, “Yani şu anlamda, Windows ve Android’de malware yazılımlarının sunduğu şeyler daha fazla ve bunlara malware yazmak daha kolay, son nokta amaç para kazanmak olduğu için de getirisi yüksek olan bu makineler daha çok hdefte.”

Nasıl korunulabilir?

Eğer endişeleriniz varsa ve korunmak istiyorsanız yapacağınız şeyler çok basit. Andreas ve Bogdan’ın önerileri neredeyse aynı:

  • İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutun. Her zaman son güvenlik güncellemelerini yapın.
  • Antivirüs yazılımı ya da güvenlik paketi kullanın. AV-Test gelecek hafta yeni bir Mac OS X güvenlik raporu yayınlayacak, ama Andreas Avast, Avira, Bitdefender, Kaspersky ve Symantec’in tespit skorunun 100% olduğunu söylüyor.
  • Tehditlere karşı uyanık olun, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa şüphelenin.

x