CHP’den iç tüzük değişikliğine karşı meclis direnişi

- Yorumlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri TBMM Genel Kurul salonunda, TBMM’de iç tüzük değişikliğini protesto etmek için eylem başlattı. Mecliste iç tüzük 14. maddesi görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu kapandı.

CHP milletvekilleri ise söz konusu değişikliklere karşı Meclis’i terk etmeme eylemine başladılar. CHP’li vekiller 11:30 itibariyle eylemine devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda şu ifadeleri kullandı:

Muhalefetin konuşma hakkını elinden alan yasa tasarısını getiren AK Parti bugün iç tüzük görüşmelerini tamamladı ve bu iç tüzük geçtiği zaman muhalefetin mecliste konuşma hakkı neredeyse sıfırlanacak.

Buna karşı bizler de parlamentoyu terk etmeme ve parlamentoda bulunma eylemine başladık. Şu anda mecliste kimse yok, biz muhalefetin halk adına konuşma hakkını kullanmak adına burayız, 24 saat boyunca olacağız, hiçbir şekilde buradan ayrılmayacağız.

Geç saat de olsa, uykusuz da kalsak, burada bu hakkımızı hep berbaber kullanacağız. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet diyoruz ve bu iç tüzük görüşmesini, getirilen iç tüzüğü reddediyoruz, kabul emiyoruz. Kesinlikle sonuna kadar halk adına brada konuşma hakkımızın kısıtlanmasına karşı direnişimizi artırarak, büyüterek devam edeceğiz. Buadayız meclisteyiz, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyoruz.

x