Şeriat polisi kurup devriye gezdiren imama ceza

- Yorumlar

Almanya’da ‘Şeriat polisi’ kurup devriye gezdiren Selefi imam Sven Lau, ‘yabancı terör örgütüne destek’ suçundan beş buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Genç yaşlarda İslam’ı benimseyip eylemleriyle Almanya’da yıllardır tartışma konusu olan vehhabi imam Sven Lau, “yabancı bir terör örgütüne destek” suçundan hüküm giyerek beş yıl altı ay hapse mahkum edildi. Lau, Suriye ordusuna karşı savaşan Ceyşul Muhacirin vel Ensar’a maddi destek vermek ve örgüte mensup kazandırmakla suçlanıyordu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, 2012’de kurulan ve ağırlıklı olarak Çeçen, Özbek ve Tacik savaşçılardan oluşan ve Muhacir Birlikleri olarak da bilinen silahlı grup, Lau’nun adına faaliyet gösterdiği yıllarda IŞİD’e destek veriyordu. Düsseldorf’da görülen davanın iddianamesinde Eylül 2013’te Suriye’ye giden Lau’nun Ceyşul Muhacirin vel Ensar’a gece görüş teçhizatı sağladığı ve 250 euro nakit para desteği verdiği suçlaması da yer alıyordu. Aralık 2015’te yakalanan Lau, dava boyunca bu iddiaları reddetmişti.

Eski bir itfaiye görevlisi olan Lau, yargılama sürecinde Suriye’ye insani yardım için gittiğini savunmuştu. Ancak Lau’nun kalaşnikof tüfekle bir tank üzerinde görüntülenen fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Lau’nun destek verdiği Ceyşul Muhacirin vel Ensar Eylül 2015’te IŞİD’e karşı cephe alıp, El Kaide ile ilişkili ve sonradan Şam Fetih Cephesi ismi alacak Nusra Cephesi’ne sadakat yemini etmişti.

x