AK Parti’den Kartal’a Dolgu Açıklaması

- Yorumlar

AK Parti ilçe başkanı Temurhan Yıldız önemli açıklamalarda bulundu.

Kartal’daki diğer ilçe başkanları ile çıktıkları bir canlı yayında Kartal hakkında açıklamalar yapan Yıldız Kartal sahili hakkında projelerini açıkladı.

Temurhan Yıldız, Kartal’ı AK Parti alırsa, Kartal sahilinin Maltepe’deki gibi dolgu yapılarak Marina ve sosyal tesislerin yapılacağını söyledi. Yıldız, Kartal’a İBB bütçesinde tüm İstanbul ilçeleri arasında 17.sırada kaynak ayrılmasına rağmen ayrımcılık yapılmadığını belirtti. Kartal’ın Büyükşehir Belediye bütçesinin dağıtımında 17. sırada olduğunu, söylenildiği gibi her hangi bir ayrımın yapılmadığını ifade etti. AK Parti ilçe başkanı Yıldız bunlara ek olarak, Kartal’ın gelişmesinin önünde tren yolunu büyük engel olarak gördüğünü ve Kartal’ı ikiye bölen bu durumla ilgili çalışma yapacaklarını açıkladı.

Yıldız’ın bu düşünceleri hafızası kuvvetli Kartal halkına eski belediye başkanı Arif Dağlar’ın Arap Kartal’ı projesini akla getirdi. Irak asıllı İngiliz vatandaşı, dekonstrüktivist mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan Avangard İstanbul projesi 2009 yerel seçimlerinde Kartal halkı tarafından ret edilmişti.

Zahakartal

Doldurulan alana yeniden dolgu yapılacak
Kartal’da eskiden tren yoluna yakın bir alana kadar deniz varken büyük bir dolgu çalışması ile sahil doldurulmuştu. Bunu daha somut örneklersek Kartal Meydanı olarak bilinen alanın eskiden deniz olduğunu düşünebilirsiniz. Maltepe örneğine bakarsak, Kartal sahiline dolgu yapılırsa sahil yıllarca kapalı kalacak, halk sahili kullanamayacak. Bu durumda sahile gitmek isteyenler Maltepe sahilinin de kapalı olduğunu düşündüğümüzde Pendik’e gitmek zorunda kalacak.

Maltepe’de ne olmuştu?
Maltepe’de uzun zamandır halkın kullanımına kapalı olan sahil hattında dolgu çalışmaları yapıyor. Maltepe halkı bu çalışmalardan dolayı her gün burnundan soluyor denilebilir. İlçeyi şantiyeye çeviren bu çalışmalar tamamlandığında önemli yapıların ve tesislerin yapılması planlanıyor. Maltepe Belediyesi tarafından daha önce mühürlenen çalışma İBB tarafından tekrar başlatılmıştı. Hatta Maltepe Belediyesi konu hakkında kamuoyu açıklaması yayınlamıştı. Okumak için tıklayın

Maltepe projesinin sunumu:

x