Türkiye’de 75 ayda, 224 bin Suriyeli bebek doğdu

- Yorumlar

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’in Nisan ayından itibaren ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacıların sayısı 3 milyona ulaştı. 242 bin 771’i kamplarda, geri kalan kısmı ise farklı kentlerde satın aldıkları veya kiraladıkları evlerde yaşayan Suriyelilerin, Türkiye’de geçirdikleri toplam 75 aylık sürede AFAD verilerine göre 224 bin 750 çocuğu dünyaya geldi.

Türkiye’ye geldikten sonra Suriyeli sığınmacıların tüm ihtiyaçları da AFAD tarafından karşılanmaya başlandı. Kamplara yerleşen Suriyeli’lerin yanı sıra kendi imkanlarıyla Türkiye’nin farklı şehirlerine yerleşen sığınmacılara da AFAD, belediyeler ve STK’lar yardım elini uzattı. Zaman içerisinde ülkelerine dönme hayallerinden vazgeçen Suriyeli’ler, buldukları işlerde çalışmaya başladı ve yaşadıkları şehirlere entegre olmaya başladı.

Suriyeliler; kendilerini güvende hissettikleri Türkiye’de geçirdikleri 6 yıl 3 aylık süreçte, yeni yaşamlarına da adapte oldu. 75 aydır yeni yaşamlarını ülkelerinden uzakta sürdüren Suriyeli çiftlerin, AFAD verilerine göre bu sürede 224 bin 750 çocuğu dünyaya geldi. Yeni yaşamlarına ‘merhaba’ diyen Suriyeli bebeklerin de tüm doğum ve tedavi hizmetleri de yine Türkiye tarafından karşılandı.

x