İstanbul saldırısının senaryosu ‘Call of Duty: Modern Warfare 2’ oyunundan alıntı çıktı

İstanbul saldırısının arkasında 'Call of Duty: Modern Warfare 2' oyunundaki o dehşet sahne mi var?

- Yorumlar

İstanbul Atatürk Havalimanı‘nında 28 Haziran saat 21:20‘de çatışmalarla başlayan ve 3 canlı bombanın kendini patlatmasıyla gerçekleşen terör saldırısında şu ana kadar 41 kişinin öldüğü, 200’den fazla kişinin de yaralandığı belirlendi.

Vatandaşlar saldırı gerçekleştiğini sosyal medyadan öğrenirken, havalimanında yakınları bulunanlar yakınlarına sosyal medya üzerinden ulaşmaya çalıştı. Facebook güvenlik kontrolünü devreye sokarken Twitter ise bilgi alınması için valiliğe ait Twitter hesabını öne çıkardı.

Vatandaşların yakınlarına ulaşmaya çalıştığı esnada Türkiye sosyal medyaya erişim engeli getirdi. Erişim engeli hakkında resmi bir açıklama yapılmazken engelleme bugün mesai saati bitiminde kaldırıldı.

İslam Devleti (İD) tarafından üstlenilen saldırıda dikkat çeken çok önemli bir detay ise insanları dehşete düşürdü. Teröristlerin saldırıda kullandığı senaryonun CIA tarafından fonlandığı iddia edilen ve şiddeti beraberinde getiren ‘Call of Duty: Modern Warfare 2‘ oyunundaki ‘No Russian‘ bölümünden alıntı olduğu ortaya çıktı.

Oyunda teröristler 5 kişilik bir grup olarak Rusya’daki Zakhaev Havalimanı’na baskın düzenliyor ve yüzlerce kişiyi öldürüyordu. Hava limanının girişinde X-ray cihazlarındaki kontrol noktasında bulunan polis ve insanlara bomba-atarlı otomatik silahlarla ateş eden teröristler içeri girdikten sonra hava limanındaki herkesi katlediyordu.

Video: “Call of Duty: Modern Warfare 2: No Russian”

CoD serisinin geçmişten günümüze, insanların silahları sevmesini sağlayan ve terör örgütlerine senaryolar veren bir oyun olduğu eleştirmenler tarafından düşünülüyor. Serinin hem CIA hem de silah şirketleri tarafından desteklendiği söyleniyor.

x