Kartalspor başkanı Ali Apaydın’dan bomba açıklamalar

- Yorumlar

Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, sezon öncesi gerçekleştirilen yemekte gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu.

Apaydın, taraftarın merak ettiği birçok konuya değindi ve Kartalspor’un borcu ile ilgili spekülasyonlardan, eski başkanlar ve menajerlerle ilişkilerine, belediyedeki dönemine, Severin Bikoko transferinden stadyum konusuna kadar birçok konuya açıklık getirdi.

Ali Apaydın’ın açıklamaları

“Bugün, nihayet sezonun ilk idmanını yaptık. Aslında kolay olmadı, son yedi sezon dört kez küme düşmüş, üç kez de son anda küme düşmekten kurtulmuş bir takımın tarafları, yöneticileri ve oyuncuları olarak buradaydık. Böyle bir durumda tekrar toparlanabilmek kolay değildi. Ama benim yapımda başarısızlık hiç yok, hayatımda buna hiç izin vermedim, çok az başarısızlık olmuştur, hep hırslıyımdır, hedeflerim olur ve çalışırım.”

24.5 milyon borçla devraldık

“Geçen dönem çok kötü şartlarda, ikinci devre, takımın transferlerinin tamamlandığı ve kulübün 24.5 milyon borcu olduğu dönemde gelmiştik, elimizden geleni yaptık. Kurumsal kimlik, mali disiplin ve marka değerini yükselteceğiz diye geldik. Ben, kurumsal kimlik ve marka değerinin, görev yaptığım süre boyunca her gün yükselerek devam ettiğini düşünüyorum, buna önem veriyorum. Sonuçta sportif başarı olmayınca bunların hiçbirinin önemi yok. Yeniden yapılanma içindeyiz. Kulübü yeniden yapılandırıyoruz. Bu, uzun süren bir düşüsün dibiydi, yeniden toparlanıp ayağa kalkılması gerekiyordu. Günlük, anlık başarılarla avutulmuştu bu taraftar ve camia. Biz, tekrar kalıcı olarak bir sistemi oturtmaya çalıştık ve sezon başında, Mayıs ayında bu takımı yeniden yaparken, bu senenin değil gelecek senenin de şampiyonu olacak bir takımının olması gerektiğini düşünmüştük. Bu camia bunu hak ediyor. Çünkü yedi sezon, dediğim gibi hep kümede kalmaya oynayan bir takımın taraftarı olmuşuz. Oysaki Kartalspor hangi ligde oynarsa oynasın, Kartalspor adı varsa, o takım da Kartalspor şampiyonluğa oynamalı diye düşünüyorum, en azından ben başkanken bunu yapacağım. Hangi ligdeysek, bu sene BAL’daysak, BAL’da şampiyonluğa oynayacağız, seneye kısmet olursa 3’e çıkacağız, 3’te şampiyonluğa oynayacağız. BU takımı tekrar eski günlerine getireceğiz, getirmek için de var gücümüzle çalışıyoruz.”

3’te 1 paraya transfer yaptık

“Ne yaptık bu sene. Geçen seneden kalan 13 tane oyuncumuz vardı, bu 13 oyuncu da alt yapı oyuncusuydu, bizim yetiştirdiğimiz oyunculardı. Biz 15 transfer yaptık, transferi bilinçli yaptık, yani; forvet, sağ kenar, sol kenar, sağ bek, sol bek, stoperler, orta saha oyuncularının hepsini alternatifli, birbirine yakın oyuncular seçtik ve geçen sene kulüplerinde şampiyon olmuş takımların oyuncularını ya da şampiyonluğa oynamış oyuncularını almaya çalıştık ki, bu havayı yaşayan iyi oyuncular olsun. Bununla ilgili yaptığımız transferleri bugün tanıttık, zaten sizlerde biliyorsunuz. İşte, Turgutlusppr şampiyon oldu, 4 oyuncusunu birden aldık, bütün maçlarında oynadılar bu oyuncular, bölgesel amatör milli takımının kalecisini aldık, ona alternatif Erzincanspor’un kalecisini aldık, forvette bugün 2010-2011 sezonunda gol kralı olarak, 18 golle gol kralı olarak Rizespor’u Süper Lig’e çıkaran Bikoko’yu aldık, diğerlerini de aldık, hepsinin ismi saymayayım, diğerlerine haksızlık yapmayayım, ama bunları yaparken bir tek hedefimiz vardı, artık ben tribünde, taraftar rahat etmek istiyoruz, yani hak ettiğimiz gibi, bu camianın hak ettiği şekilde rahat etmek istiyoruz. Buna önem verdik ve transferleri yaparken buna göre yaptık. Ama bütçemize göre transfer yaptık. Bugün rakiplerimiz olacak takımların, inanın 3’te 1’ine, 3’te 1’i fiyatıyla, ama en az onlar kadar, belki onlardan çok daha değerli oyuncular aldık. Yani, daha 3’te 1 az paraya çok iyi takım yaptığımızı düşünüyorum.”

Hedefimiz üst üste şampiyonluklar

“Bugün, böyle bir açılışla başlamak istedik, açılış değil aslında, yeni gelen oyuncuların camiayı tanımalarını istedik, kulübün büyüklüğünü görmelerini istedim, taraftara da bunu tanıtmak istedim ve şunu gördüm, şu anlamda mutluyum, amatöre düşmüş, tarihinde ilk kez amatöre düşmüş bir Kartalspor’un bugün tarafları da oradaydı, biz de oradaydık, futbolcular da oradaydı. Heyecanı gördüm, taraftarın geçen seneye nazaran biraz daha, biraz değil, çok çok olumlu olduğunu gördüm, çok çok olumlu. Yani, sevindim, bire bir konuşmalarım oldu onlarla, çünkü bu bir spor, bu seyir spor, taraftar olmazsa bu sporun bir anlamı yok, yani seyircisiz maçta kime kendinizi göstereceksiniz. Taraftara göstereceğiz ve kucaklaşacağız, bu taraftara geçen sene bunları anlatamadık, kulübün içinde bulunduğu durumu anlatmaya çalıştım. Beraber götürelim istedim, olmadı, bir şey diyemiyorum. Yani, onların da belki eksik bilgilendirmemiz olabilir, biz de eksik anlatmış olabiliriz, biz de hata yapmış olabiliriz. Bunların hepsi olabilir, ama bir tek gerçek var, kulübümüz geçen sene küme düştü, amatör lige düştü, ama biz, ben şu anda, kesinlikle bu kulübün amatör lige düşen bir takım olduğunu düşünmüyorum, bunu hissetmiyorum, bu oyuncular da bunu hissetmiyor, aksi olsaydı bugün, bu bahsettiğimiz transferlerin hiçbiri buraya gelmezdi. Onlara günlerce anlattık, tam 3 ay hazırlandık, 3 ay bu arkadaşlarla konuştuk, bu takımı anlattık, hedeflerimizi anlattık. Biraz önce bir futbolcumuz geldi, “Üst üste düştüğü gibi, üst üste çıkacak bir takım yaptınız başkanım. Sizi kutluyorum ve teşekkür ediyorum” dedi. Futbolcularımızdan biri, çok sevindim, yanıma gelip bunları söyledi. Hedefimiz bu, bu takımla bu sene şampiyon olup önümüzdeki sene de bu takıma takviyelerle 3’te de şampiyon olmayı hedefliyoruz. Böylece üst liglere çıkmayı hedefliyoruz.”

Karakterimde başarı, dürüstlük ve çalışkanlık var

“Biliyorsunuz kulüp başkanıyım, ama sonuçta uzun süredir belediyede de üst düzey yöneticilik yapıyorum. Önce yöneticiliğimle örnek vereyim, önemli bir belediyenin önemli bir müdürlüğünde görev yaptım. O müdürlüğe geldiğimde, bana bağlanan bir müdürlük vardı ve müdür, şefler ve personelin hiçbirisi benim aldığım kişiler değildi. Ama belli bir süre geçti, müdür, istediğimiz müdür geldi, personel değişti, şefler değişti ve bir gün bu müdürlüğü tanıtırken, oradaki iş yapan müteahhitlere ve mühendislere, dedim ki, işte her insan karakterini koyar, sahip olur, ama ben şimdi benim müdürlüğüm diyebilirim, çünkü benim karakterimi yansıtacak diyebilirim. Çünkü benim karakterimde başarı var, dürüstlük var, çalışkanlık var ve bunları yapmıştım, benim müdürlüğüm demiştim.”

Geçen seneki takımı ben mi yaptım?

“Şimdi, bunu futbola uygularsak, futbolu da bir şirket gibi yönetiyoruz, ama futbol insanlarla yapılan, yani futbolcuların, insanların oynadığı, sonuçta duyguların olduğu bir spor dalı. Yani, insan makine düzeyinde oynayamaz, onların da ruhları, onların da duyguları var, canları var ve her gün her maçta aynı şeyi gösteremez. Ama bir gerçek var ki, siz kendi takımınızı yapmak isterseniz, bu da sizin seçtiğiniz takım olabilir. Şimdi ben, geçen sene “bu takımı ben yapmadım” dediğim zaman, geçen seneki başkan arkadaşımız, yardımcıları, yönetim kurulu hemen bana karşı bir cevap verme zorunluluğunda hissediyorlar kendilerini. Ben bunları yaparken, onları suçlamak anlamında söylemiyorum. Çünkü bir durum tespiti vardı. Evet soralım, geçen sene takımı ben mi yaptım, yapmadım. Bu bir doğru mu, doğru. Ee şimdi ben 24.5 milyon borçlu bir takımın başına gelmişim, geçen sene yapılmış takım, sezon başında ama peşinatları ödenmediği için gelmişim o peşinatları ben ödemek zorunda kalmışım ve ben bu takımın bütün paralarını verdiğim halde, borçlarını ödediğim halde, bu takım oynayamadı. Çünkü kapasitesi belli, oyuncu yapısı belliydi. Birçok oyuncu sakattı, falan. Şimdi, bu sene Mayıs ayından beri, bütün transferleri, üç kişilik transfer komitesi kurdum, dört kişilik teknik heyet var, yedi kişi ama son kararı ben verdim.”

Harcanan paranın, kuruşuna kadar inceledim

“Taraftar ve camia şunu bilsin ki, harcanan paranın, kuruşuna kadar inceledim. Yani ben evimi nasıl yönetiyorsam, bir şey alacağım zaman evime, bir yere gideceğim zaman paramı nasıl harcıyorsam, kulüp parasını da böyle harcadım. Bu benim karakterimde var ve bunu böyle yapmaya devam edeceğim. Niye bunu söylüyorum, kulübün parasını da har vurup harman savurmadan, kulübümüzün bütçesini ve mali yapısına uygun olarak, ama en iyisini alarak bu camiayı mutlu edecek, gururla gezecek, göğsümüz dik, burnumuz dik, başımız dik, havada gezecek bir takım yapmam gerekiyordu.”

Menajerler araya giremedi

“Bununla ilgili bütün çalışmaları yaptık. Çok ama çok inceledik, hiçbir menajer ile çalışmadık, menajerler araya girerek bize futbolcu pazarlayamadı. Futbolcularla direkt konuştuk.”

Kartalspor için uçaklar inmeye başladı

“En son, işte Severin Bikoko’yle günlerce konuştuk, Kamerun’dan ve Kamerun’dan uçakla ilk kez, Galatasaray başkanı Galatasaray için uçaklar inecek demişti ya, biz de bir uçağı Kartalspor için indirdik, Sabiha Gökçen’e. Bunu Kartalspor’un büyüklüğüne borçluyuz. Eğer Bikoko PTT 1.Lig’de Kayseri Erciyes ve Rize’de oynamasa, Kartalspor’u bilmese, kendi sözleri ile söylüyorum, Kartal stadında Kartal’a karşı üç kez top oynamasa, Kartalspor’un büyüklüğünü bilemeyecekti, Kartalspor’un büyüklüğünü bildiği için ve Türkiye’yi çok sevdiği için, burada kalmak istediği için, ama kendini de göstermek istediği için çok daha fazla para veren kulüpler olduğu halde parayı değil, Kartalspor kulübünü, Kartalspor camiasını, Kartalspor ismine geldi. Bakın, bunu taraflarlar böyle bilsin. Bikoko’nun buraya gelmesi sadece bizim onu getirmemizle olmadı. Çok çalıştık, çok uğraştık ama sonuçta kendi bildiği bir takıma geldi, taraftar da böyle bilsin.”

Başarısızlıkta kimseyi bulamazsınız, herkes kaçar

“Bunlar niye yapıldı, bunlar, bu takımın taraftarı artık mutlu olsun diye yapıldı. Bu takım artık yeniden yükselişe geçmek için yapıldı. Çünkü bugün bakıyorum, taraftarlarda hala artık daha da aşağıya düşüşü bekliyorlar, halbuki öyle değil. Kulüp başkanı olarak önce benim moralimin yerinde olması lazım. Benim yöneticilerimin, çalışanlarımın, futbolcularımın, hocalarımın morallerinin iyi olması lazım. Bunu sağlamak benim görevim. Bugün bunun sağlandığını ben görüyorum. Eminim ki sizler de gözlemlediniz. Böyle olması gerekiyordu. Şöyle düşünün, yine küme düşmüş, iki kez üst üste, sonra iki sezon küme düşmüş bir takımın taraftarı, yöneticileri, futbolcuları olarak bugün sezon başı yaptık. Bunu başarmak, tekrar bu hale getirmek önemliydi. Çünkü başarısızlıkta kimseyi bulamazsınız, herkes kaçar, başarıda herkes gelir. Ama biz bu kulübü tekrar layık olduğu yere getireceğiz.”

Kasap, manav, fırıncıya borcu olan bir kulüptü

“Benim için çok çok önemli durumları var. 1979-1980 yıllarında ben bu takımın formasını giydim. O formayı hayal ederek yatardım. Benim için, evet Galatasaray’ı tutuyorum ama benim için en büyük forma oydu. Bugün o formanın temsilcisi olarak yöneticisiyim ve geçen sene öyle veya böyle düşen bu takımın başkanı olarak benim adım tarihe geçti ve kendi adıma söylüyorum, ben de bu takımı çıkaracağım, çıkarmalıyım. Taraftara da şu mesajı mutlaka vermek istiyorum. Paranız vardı da niye transfer yapmadınız şimdiye kadar, bunları yapacaktınız niye yapmadınız gibi şeyler söyleniyor. Bir kere bu yapılan transferler amatöre düştüğümüz için amatör transferdir, amatör transfer serbest, profesyonel transferde transfer yasağı vardı. Geçen sene anlattım. O günkü şartlarda onu yapma durumumuz yoktu. Çünkü siz gelmişsiniz, her tarafa borcu olan bir kulübün başkanısınız, adım attığınızda kasap, manav işte fırıncı sizden para istiyor, birçok personel parasını alamamış, oyuncular alamamış. Bir sürü yerlere borç var. Şimdi bunlar varken, bir anda başka işlere bakamazsınız. Bu kurumsal kimliğin kaldırılması için bu yapıldı. Zaten bunu yaptık, kurumsal kimliği, bugün Kartalspor adı, ben federasyona gittiğim için biliyorum, tekrar eski yerine gelmek üzere, geldi, marka değeri yükseldi. Mali disiplini sağlamaya çalıştık, borçları kontrol altına aldık ve tek eksik olan sportif başarı vardı. Hiç kimse meraklanmasın, eksik olan sportif başarı mutlaka gelecek.”

Bu takımı ben yaptım

“Şunu da söylemek istiyorum, şimdi transferler yapılıyor sezon öncesinde, hedeflere göre transferler yapıyoruz, bizim hedefimiz bu sene değil, seneye de şampiyon olmak. Şimdi ben bu hedefe yönelik bir takım kurmaya çalıştım arkadaşlarımla. Kurdum. Şimdi ben şampiyon olacağız deme şansım yok. Çünkü bunu söylemem için takımın bütün maçlarını oynayıp ligin sonunda şampiyon olmamız, ama ben şampiyonluğa oynayacak, zirveyi kovalayacak, son dakikaya kadar kovalayacak bir takım yapmaya çalıştım. Taraftarlarımız artık bu sene düştük mü, düşüyor muyuz diye değil, şampiyon olduk mu, oluyor muyuz diyen bir takımın taraftarı olacak. Bundan sonra olacak. Ben varsam olacak. O yüzden bu takımı ben yaptım diyorum. Evet, tabi ki ben yaptım. Bu takımın oyuncularının hepsinden de hesap verecek olan benim, çok doğal olarak. Bunu da vermeye hazırım.”

Kartalspor stadı yıkılacak mı?

“Uzun süre bizler için, belediyenin başkan yardımcısı olduğum için, belediyenin adamları takımı düşürmeye geldiler, bilerek düşürdüler, stadı yıkmaya geldiler gibi söylemler oldu. Bunların hepsi asılsız ve uydurulan, yayılan haberler. Niye öyle olduğunu söyleyeyim. Ben Kartal Belediyesinde 28 yıldır çalışıyorum. Yani dün ya da 2 yıl önce girmedim. 28 yılın 17 yılı normal mühendis olarak çalıştım, 5 yıl şef oldum, 2 yıl müdür oldum ve 5.yıla girdi başkan yardımcılığım. Şimdi ben bu kadar kariyerli bir geçmişime, takımı düşürmek için, böyle bir şey için niye harcayayım, niye ben adımı karalayayım. Üstelik ben Kartal doğumluyum. Kartal’da doğdum, Kartal Lisesi mezunuyum. Kartalspor’da top oynadım, çocuklarım burada doğdu. Kartal’da sadece askerliğim için ayrı kaldım. Ben işten sonra Kartal sokaklarında yürüyorum, herkesle karşılaşıyorum, böyle bir adam olarak bu kulübün düşürülmesiyle ilgili böyle bir düşüncem olabilir mi?”

Taraftar gerçekleri duymak istemedi

“Ha, ne olabilir, tabi ki kulübün yükselmesini istiyorum ama ben bazı gerçekleri paylaşarak taraftarımla hareket edebilir miyim diye düşündüm, bunu yapmaya çalıştık, başarılı olamadık, taraftar gerçekleri duymak istemedi. Ya da işine gelmedi. Öyle söyleyeyim, bana darılmasınlar ama anlatamadım.”

Kartal Stadı çürük ve yıkım kararı var

“Şimdi stat yıkılma olayına gelecek olursak, ben bu statta niye oynamak istemeyeyim, ama bir de gerçek var, realite var. 6306 sayılı yasa, deprem dönüşüm yasasıdır. Bu yasaya göre bu stattan ölçümler yapılmış ve bu stat çürük çıkmış, çürük yani. Bu stadın çürük raporu tapuya tescillenmiş ve yıkım kararı çıkmış bu statta ve bu stat önümüzdeki 2 ay içinde yıkılacak. Yıkılma kararı var. “

Maçlarımızı Bulvar’da oynayacağız

“Şimdi biz bu durumda ne yapabiliriz? Bu statta oynama şansımız yok. Çünkü yıkım kararı alınmış, uygulanacak, yıkılacak bir stat var. He ne var, Bulvarspor sahasını gösterdik federasyona. Dedik ki biz maçlarımızı Bulvar’da oynayacağız. Niye öyle dedik, çünkü federasyona BAL’a katılım belgelerini hazırlarken bir saha göstermemiz gerekiyordu, Bulvarspor’u gösterdik. Bulvarspor’un sahasıyla ilgili Kartal Belediyesi, 20 Temmuz’da ihale yaptık. UEFA standartlarında, Avrupa Kupası maçlarının da oynanacağı kalitede bir çim, daha doğrusu sun-i çim yapılacak ve orada oynayacağız diye yazı verdik.”

UEFA standartlarında sun-i çim yapılacak

“Ama samimi olarak bir şey söyleyeyim size, ben bu kulübün başkanı olarak açık söyleyeyim, Bulvarspor sahasında ben de oynamak istemiyorum. Niye oynamak istemiyorum, sahanın zemini süper olacak biliyorum, UEFA standartlarında yapacağız, bunu da biliyorum, ama öyle transferler yaptık ki, işte Bikoko’dan bahsediyorum, yani PTT 1.Ligi gol kralı, Süper Lig’de oynamış bir adam, arkasından işte Hakan Açıkalın’dan tutun da İbrahim Traore’lere kadar, Mehmet Ali Yakışıklar işte, Hüseyinler, Hasanlar, bunların hepsi çimde oynamışlar ve bu oyuncuların hepsi çim oyuncuları ve çimde oynamalarını istiyorum, yalnız ben istemiyorum, hocalar da istiyor, futbolcuların kendileri de istiyor ve bir de atmosfer ve ortam var ve ben Kartalspor taraftarının artık bu takımı gördükten sonra maçlarına geleceğine ve oradaki stada sığmayacağını, o atmosferi orada yaşayamayacağımızı düşünüyorum.”

Taraftar Maltepe ile kavgalıyız dedi

“Açıkçası Maltepe’de oynayalım mı diye düşünüyorum, bugün biraz taraftarlar bana bu soruyu sordular, taraftar liderleri arkadaşlar da vardı. Asla oynayamayız, işte kavgalıyız falan lafları söylendi. Ee şimdi ne yapacağız, düşünüyorum. Kartal stadı yıkılacak, burada oynayamayacağız. Bulvarspor sahası sun-i çim, tribünler de yeterli değil, ambiyans yeterli değil. Kartalspor’u oraya sokmak istemiyorum. Geriye çim olarak Darıca ve Gebze kalıyor. Oralar zaten uzak. Açıkçası o konuda kafamız karışık, ama bugün nerede oynayacağız diyorsanız, federasyona Bulvar sahasını verdik. Daha sonra kuralar çekilecek, hocalarla konuşacağız, karar vereceğiz, taraftara da sorabiliriz, yani bu seçenekleri onlara da sorabiliriz. Yani nerede oynamamızı istersiniz diye yazabiliriz, Bulvar’da mı oynamamızı istersiniz, Maltepe’de mi, Darıca da mı, Gebze mi diye sorabiliriz. Yani bilemiyorum ama gerçek de bu, Kartal stadı yıkılacak ve orada oynama şansımız yok.

Son olarak, herkes her şeyi unutsun, bu takıma çok sahip çıksın, seneye çok daha kötü şeyler yaşamayalım ve birlikte şampiyonluğu kutlayalım diyorum.”

Röportaj: İlker Çakıl

Sesin yazıya dökümü: Kartal 24 Gazetesi

x