Kimsenin haberdar olmadığı Adalar Müzesi

- Yorumlar

Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında 2010 yılında Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi’nin ortak girişimiyle Büyükada’da açılan Adalar Müzesi’ne, 2016 yılı sonu itibariyle 20 bin 463 ziyaretçi geldi. Buna rağmen Ada halkının büyük çoğunluğu müzeden haberdar değil.

Müze, Adalılar’ın yüzlerce yıllık hikayesini ortaya koyuyor: Adalılara ait fotoğraflar, 8 mm’lik filmler, yazılı belgeler… Bu müzeyle adaların belleği adeta gözler önüne seriliyor. Müzede ada sakinlerinin günlük yaşantılarına dair 20 binin üzerinde arşiv bulunuyor. Müzede, adalarda yaşamış şair ve yazarlara ait belgeleri de bulmak mümkün.

Kimsenin-haberdar-olmadigi-Adalar-Muzesi

Sait Faik’in adaya ilişkin yazdıklarının sergilendiği bir görsel- Adalar Müzesi 2017

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi ve adaları anlatan tek müze olma özelliğini gösteren bu müze, ada halkı tarafından yeterince bilinmiyor. Müze Sorumlusu Çetin Kebabcı, Ada halkının ilgisizliğinden yakınıyor ve ekliyor: “Turistler adaya daha çok denize girmek ve gezmek amaçlı geliyor, müzeyi ziyaret etmek onların ilgisini pek çekmiyor.”

Kimsenin-haberdar-olmadigi-Adalar-Muzesi

Adaya gelen yerli ve yabancı turist sayısındaki uçurum da dikkat çekiyor. Müzeden elde edilen istatistiklere göre 2010-2016 yılları arasında gelen yerli turist sayısı, genel toplamın yüzde 90’ını oluştururken; gelen yabancı turist sayısı yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor.

Kimsenin-haberdar-olmadigi-Adalar-Muzesi

Yıllara göre ziyaretçi sayısında artış gözlense de bu artışın sistematik olmadığı görülüyor.

Adalılar ve Turistler Konuşuyor:

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 3