Burak Ünveren’in gözünü çıkaran gaz fişeğinin hedef alınarak ateşlendiği kesinleşti

- Yorumlar

Gezi direnişine katılan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) görevli Dr. Burak Ünveren’in biber gazı fişeğiyle gözünün çıkarılmasına ilişkin soruşturmada, polisin hedef alarak ateş ettiği kesinleşti

Bilirkişi raporunda, “Emniyet görevlilerinin gaz bombası tüfeğini yere paralel halde tuttuğu, kalabalığa hedef alarak ateş ettiği görülmüştür” denildi. Çağlayan Adliyesinde öldürülen Savcı Selim Kiraz’ın yürüttüğü dosyada, ilkin olay anı görüntülerine, ardından da on şüpheli polise ulaşılmıştı.

YTÜ İktisat Fakültesinden Burak Ünveren 1 Haziran 2013’de Beşiktaş’ta ki gösterilere saldıran polislerin sıktığı gaz bombası fişeğiyle sol gözünü kaybetmişti. Çevredeki MOBESE ve güvenlik kameralarının görüntü kayıtları toplanıp rapor hazırlaması için Ulusal Kriminal Büro’ya (UKB) gönderilmişti. UKB, Ünveren’in vurulduğu dakikaları tespit etmişti. Saat 22.25’de gaz fişeğinin yere paralel ilerlediği ve kalabalık grubun içerisine düştüğü ifade edilerek, “Çok kuvvetle Burak’ın yaralandığı an bu zaman olmalıdır” denilmişti.

Zira gaz fişeğinin düştüğü noktada kargaşanın olduğu ve insanların burada toplandığı vurgulanmıştı. Savcılık, Emniyete görüntülerdeki kask numaralarını yazarak, polislerin bildirilmesini istemiş daha sonra on polisin ifadesini alınmıştı. Gaz bombası tüfeğini kullandığını kabul eden kimi polisler, hedef gözetmediğini söylemişti. Alınan fotoğraflarla karşılaştırma yapılabilmesi için görüntüler bilirkişiye gönderilmişti.

Bilirkişi Oğuzhan Kötek tarafından hazırlanan 14 Haziran 2017 tarihli raporda, kalabalık bir grubun toplu halde sokaklarda olduğu, emniyet görevlilerinin gaz bombası tüfeği ile gaz attığı, zaman zaman gaz bulutunun sokağı kapladığı belirtilerek, “Emniyet görevlilerinin gaz bombası tüfeğini yere paralel halde tuttuğu, kalabalığa hedef alarak ateş ettiği görülmüştür” denildi. Dr. Burak Ünveren’in yaralanmasına ilişkin gaz kapsülünü atan polisin net olarak saptanamadığı kaydedildi. Görüntülerde, Ünveren’in yaralandığı anın da yer almadığı eklendi.

x