Meteoroloji’den olağanüstü sıcaklık uyarısı

- Yorumlar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin bir çok bölgesini etkisi altına alması beklenen yüksek sıcaklık dalgası ve güneş çarpması riski nedeniyle uyardı.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının yarından itibaren yurdun doğu ve güneydoğu bölgelerinden başlayarak ve zamanla iç ve batı bölgelerini de etkisi altına alarak artmasının beklendiği kaydedildi.

Yapılan son analiz ve tahminlere göre yurdu etkileyecek sıcak hava dalgasının uzun süreli olması ve ağustos ayının ilk 10 günü boyunca etkili olması bekleniyor. İstanbul’da, önümüzdeki hafta sonuna kadar en yüksek hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında (29-32 dereceler arasında) olacağı ancak 4 Ağustos Cuma gününden itibaren normallerinin üzerine çıkarak 35 dereceye kadar ulaşabileceği belirtildi.

“İstanbul için felaket tellallığı yapmaya gerek yok”

Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, ‘İstanbul’da felaket olacak’ şeklindeki yorumlara Kocaeli’nden cevap verdi. Bakan Eroğlu, “Neymiş İstanbullular Ağustos ayının başında şehri terk etsinler. Yok öyle bir şey kardeşim. Çok büyük felaket varmış gibi felaket tellallığı yapmanın manası yok” dedi.

x