“CHP yanlısı paylaşım yaptığı için gözaltına alındı”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek pasaportlarına el konulan ve yurt dışına çıkışları engellenen aileyi Meclis gündemine taşıdı.

Ailenin yaşadığı hak ihlalini Başbakan Binali Yıldırım’a soran Yılmaz, “Cumhuriyet Halk Partili olmak veya Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı paylaşımlar yapmak ne zamandan bu yana suç teşkil etmektedir?” diye sordu.

Eşe Altınışık ve kızı Amsterdam’a çıkış yapmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Pasaport kontrol noktasına gittikleri sırada pasaportlarının iptal edildiğini ve yurtdışına çıkış yapamayacaklarını öğrendiler, görevli polis memuru Eşe Altınışık’a sebep olarak “şüpheli eşi” olduğunu belirtmiş, başka bir açıklama ise yapılmadı.

Emniyet Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerde ise durumun sebebi olarak Eşe Altınışık’ın eşi emekli astsubay Behlül Altınışık’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı” paylaşımların gerekçe gösterildi.

Ailenin yaşadığı haksızlığı Meclis gündemine getiren Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partili olmak ne zamandan beri suç teşkil etmektedir diye sordu.

“OHAL kime karşı ilan edildi?”

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre sosyal medya hesabı paylaşımları sebebiyle günde 7 kişinin gözaltına alındığını vurgulayan Yılmaz, “Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek kişilerin cezalandırılması ve gözaltına alınması kişi hak ve özgürlüklerine aykırılık teşkil etmemekte midir? Sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında işlem yapılan ve gözaltına alınan vatandaşların sayısındaki bu artışın halkta korku ve baskıya neden olacağı mı düşünülmektedir?” dedi.

Yılmaz önergesinde şu sorulara yer verdi