Soğanlık’taki And Pastel şantiyesinde bir işçi daha atıldı

- Yorumlar

And Pastel şantiyesinde çalışan ve sendikalı olduğu için işten atılan işçiye destek verdiği için Suphi Karataş isimli işçi de işten çıkarıldı. İşçiler şantiye önünde direnişi sürdürürken, satış ofisi önünde zincirleme eylemi gerçekleştirildi

Tepe İnşaat, Anadolu Grup, KEY İnşaat gibi taşeronlar zinciriyle, İstanbul Kartal Soğanlık’ta yapımı devam eden And Pastel şantiyesinde sendikalı olduğu için işten atılan Enver Bişgin ve İnşaat İşçileri Sendikası’nın (İnşaat-İş) eylemi 3 gündür sürerken, sendika düşmanlığına bugün (31 Temmuz) bir yenisi daha eklendi. Geçen hafta kendisinden özür dilenerek, bir haftalık ücretli izne çıkarılan işçi Suphi Karataş, direnişteki Enver Bişgin’e destek verdiği için, kendisine herhangi bir bildirim yapılmadan işten atıldı.

Suphi Karataş, geçen hafta fazla mesaiye kalmayı reddettiği için, iddiaya göre KEY Mühendislik’ten bir formenin hakaret ve küfürlerine maruz kalmış, İnşaat-İş eylem başlatmak üzereyken KEY Mühendislik’in özür dilemesiyle bir haftalık ücretli izne çıkarılmıştı.

Bugün gerekçe gösterilmeksizin işten atılan Suphi Karataş ofise geçtiğinde kendisine ve ofiste bulunan diğer işçilere yalan beyanlarla dolu bir tutanak imzalatılmak istendi. Ancak yalancı şahit yapılmak istenen diğer işçiler tutanağı imzalamayı reddetti. Bunun üzerine sendikalı işçi Suphi Karataş, tutanağı yırtıp patron temsilcisinin suratına attı.

İşçilerden zincirleme eylemi

Yaşananlar üzerine direnişteki işçi Enver Bişgin ile İnşaat-İş Örgütlenme Sekreteri Kadir Kurt, kendilerini satış ofisinin kapısına zincirledi. Diğer İnşaat-İş üyeleri ise direnişi şantiye önünde sürdürmeye devam etti. Zincirleme eylemi üzerine satış ofisinde bulunan patron temsilcileri gelerek, “Lütfen çözün, biz bu sorunu çözeceğiz” dedi. Eylemciler ise “Bizi oyalayacak tutumları kabul etmiyoruz. Gidin polis çağırın, biz bu belirsiz vaatleri kabul etmiyoruz” diyerek karşılık verdi.

Eylemciler için çağrılan polisle yapılan görüşmelerin ardından polisler beklemeye geçti. İnşaat-İş, projenin sahibi olan Anadolu Grup’un avukatının beklendiğini belirtti.

x