Narkoz verirken ‘Allahu Ekber’ diye bağıran diş hekimi gerilim yarattı

İstanbul Güngören’deki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde görev yapan diş hekimi Erdinç Şenyüz, iddiaya göre bir hastasına narkoz verirken “Allahu Ekber” diye tekbir getirmeye başladı. Hasta “Beyefendi namaz mı kılıyorsunuz, narkoz mu veriyorsunuz” diye tepki gösterince, diş hekimi “Beğenmiyorsan özele git” dedi.

soL’un haberine göre, bugün Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne kanal tedavisi için giden bir hasta, diş hekimi Erdinç Şenyüz’e sevk edildi. İddiaya göre, Şenyüz narkoz verdiği sırada “Allahu Ekber” diye tekbir getirmeye başladı. Peş peşe birkaç kez tekbir getirince, hasta “Beyefendi namaz mı kılıyorsunuz, narkoz mu veriyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine diş hekimi Şenyüz, “Elim kibar değildir, biraz sertimdir, beğenmediysen özele gidebilirsin, tabi senin tercihin, aslında beğenilen de bir doktorum” dedi.

Yaşadığı olayın şaşkınlığı içinde hissettiklerini anlatan hasta, “Bir kamu hastanesinde, kamu görevi yapan bir diş hekiminin bir takım dinsel sözlerle, cümlelerle, seremonilerle, tekbirlerle tedaviyi gerçekleştirmesi üzücü. Diş hekiminin dinsel inancı ne olursa olsun, bunu kamu görevine taşımaması gerekiyor. Tepki gösterince de ‘özele git’ denmesi, hastaların özel sektöre sevk edilmesi de piyasacı anlayışa işaret ediyor. Aynı tablo eğitimde de yaşanıyor. Kamuda dinsel eğitim dayatılıyor, ‘dinsel dayatma istemiyorsan çocuğunu özel okula gönder’ deniliyor. Piyasacılık ile dinciliğin nasıl iç içe olduğunu bu olayda bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar