Sarıyer’de belediyeden “sahilde mangal yakmayın” kampanyası

Mangalcıların sahilleri işgal etmesine karşı son müdahale Sarıyer Belediyesi’nden geldi. Son zamanlarda mangal yapmak için Sarıyer’e gelenlerin artmasıyla beraber çevre kirliliğinin önüne geçmek için ‘Sahilde Mangal Yakma’ isminde bir kampanya başlatıldı.

Sahilde mangal sorunu hakkında konuşan Sarıyer belediye başkanı Şükrü Genç, “Bu konuda bölgede çok büyük bir sıkıntı oluşmaya başladı. Bütün insanlar sabah çok erken saatlerde, akşam belli bir saatten sonra ve hafta sonunun tamamında sahili yürümek ya da dinlenmek için kullanıyor. Amatör balıkçılar ise balık tutmak için kullanıyor. Ama herkesin istediği her şeyi her yerde yapma keyfiyeti oluştuğundan, ‘Ben yaparım. Siz bizi niye engelliyorsunuz? Burası bizim de özgürlüğümüz’ gibi böyle çok gereksiz şeyler öne sürüyor insanlar. Çünkü burada olmaması gereken ve özellikle de o kokulu dumanın insanlar üzerinde psikolojik bozukluğa yol açan bir etkisi var” şeklinde konuştu.

Sarıyer belediye başkanı Genç, kampanyaya başlama nedenini, “Buradan bütün dünya yürüyüp geçiyor. Üç beş kişinin kendisine oluşturacağı bir sofranın bütün insanları rahatsız etmesi düşünülemez. Bu kampanya yoğun bir tepkiden sonra başlatıldı. Bu tür kampanyalarla bunu engelleyebileceğimiz düşüncesindeyiz.Sivil toplumun kendi sorununu belediye ile beraber toplumdaki yaşamı, düzeni, huzuru göz önünde bulundurarak çözüm üretme isteği sonucunda bu kampanya oluştu. Ben bizim insanlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Sadece Sarıyer insanıyla değil o bölgeyi kullanmaya hakkı olan herkesle bunu paylaştık ve paylaşmaya devam edeceğiz. Çözüme bu şekilde ulaşacağımıza inanıyoruz.”Genç, “İnsanların denizden faydalanmaları çok güzel ama bir başkasının huzurunu kaçıracak şekilde olmamalı. Elimizdeki en büyük olanağı denizi, temiz havayı bitiriyoruz” diyerek açıkladı.