İstanbul’da hafriyat rüşvetçisi 13 polise 18 yıl hapis istemi

- Yorumla

İstanbul’da hafriyat kamyonlarından rüşvet aldıkları iddia edilen 13 polis ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. İstanbul’da Haziran ayında trafik polislerinin Ayazağa, Maslak, Büyükdere ve Cendere bölgelerinde hafriyat taşıma işi yapan kamyonlardan rüşvet aldıkları ihbarı üzerine savcılık harekete geçti.

Sabah’tan Emir Somer’in haberine göre, teknik ve fiziki takipte söz konusu kamyonların rotasındaki polis memurları tek tek tespit edildi. Biri komiser yardımcısı olmak üzere 13 trafik polisinin, 4 ayrı hafriyat firmasının patronlarıyla yüz yüze görüşmeler yaptıkları kamera kayıtlarıyla tespit edildi. Bu görüşmelerden sonra 4 firmanın kamyonlarının fazla yük taşımasına ve brandasız yola çıkmasına izin verildiği anlaşıldı. Firma yetkililerinin, fazla yük taşıyan hafriyat kamyonu şoförleriyle yaptıkları cep telefonu görüşmelerinde şoföre, “Polisi hallettim, sen geçersin” şeklinde bilgilendirme yaptığı da tape’lere yansıdı. Şüpheliler, suçlamaları kabul etmedi. ‘Lastik parası’ adı altında rüşvet alan polisler ve yetkililerin kaçma ve delil karartma ihtimalleri de göz önünde bulundurularak tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Basri Aydın tarafından hazırlanan iddianamede 17 şüpheli hakkında, “rüşvet almak ve rüşvet vermek” suçlarından 6 yıldan 18’er yıla kadar değişen hapis istemleriyle dava açıldı. Dava, Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

72 POLİS DAHA ADLİYEDE

İstanbul’da geçen hafta düzenlenen rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 72’si trafik polisi 134 şüpheli dün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin kendi aralarında “Patlak lastik” şifresini kullandıkları ve “Lastik patladı. Devreye girin” gibi şifreli ifadelerle konuştukları öne sürülmüştü. Rüşvetçi polislerden bazıları ifadelerinde rüşvet aldıklarını itiraf etti. Soruşturma kapsamında bir şüpheli halen firari.

x
Yorumlar