16 yaşındaki çocuğu öldüren polisin yargılanmasına başlandı

İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezinden çıkarken cihaz öttü diye hırsızlık şüphesiyle polis tarafından göz altına alınan 16 yaşındaki Ömer Barış Topkara’nın polis tarafından nedensiz yere öldürülmesi olayında yargılama başladı. Topkara’nın vuruluş anını gösteren görüntülere göre, kaçan iki çocuk durarak teslim oluyor ve bu esnada polis memuru Topkara’nın kafasına silahıyla nedensiz yere vurmaya çalışırken silah ateş alarak Topkara’nın ölümüne neden oluyor.

Ömer Barış Topkara ve arkadaşı 16 Şubat 2017’de İstanbul Esenyurt’ta bir mağazadan çıkarken alarm sesi duyuldu. 2 çocuk hırsızlık şüphesiyle gözaltına alındı, elleri birbirlerine kelepçeli şekilde sağlık kontrolüne götürüldü. Hastane kontrolü sırasında korkuya kapılan çocuklar bir anda kaçmaya başladı. Topkara’nın vuruluş anını gösteren görüntülere göre, kaçan iki çocuk durarak teslim oluyor ve bu esnada polis memuru Topkara’nın kafasına silahıyla nedensiz yere vurmaya çalışırken silah ateş alarak Topkara’nın ölümüne neden oluyor.

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki başlayan duruşmaya katılan tutuklu polis memuru H.D.S. yaptığı savunmada, Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polis memuru olarak görev yaptığını, olay günü iki erkeğin hırsızlık yaptığına dair ihbar yapıldığını, mağaza görevlilerinin şüphelileri kendilerine teslim ettiğini ve bu kişilerin Ömer Barış Topkara ve E.S. olduğunu söyledi.

18 yaşından büyük görünüyorlarmış diye birbirine kelepçelemişler

Sanık H.D.S, maktul ile arkadaşının kimliklerinin yanlarında olmadığını kendilerine söylediğini dile getirerek, “Biz şahısları 18 yaşından büyük göründükleri ve kimlik beyanında bulunmadıkları için birbirlerine kelepçeledik. Hastane raporu almak ve ardından polis merkezine gitmek için ekip otosuna bindik. Esenyurt Devlet Hastanesi’nden gerekli adli ve sağlık raporlarını aldık. Şahısları ekip otosuna bindireceğimiz sırada bir anda kaçtılar. Kaçarlarken birbirlerine kelepçeliydiler. Şahıslara durun kaçmayın ihtarına bulunduktan sonra peşlerinden koşmaya başladık. Havaya bir el ateş ettim” dedi.

Üzüntü nedeniyle bayıldım

Şahısların kaçmaya, kendisinin de kovalamaya devam ettiğini belirten H.D.S, şüphelilere yaklaştığı sırada olayın meydana geldiği yerde bir anda durduklarını, şahıslara “yere yat” diye bağırdığını ifade ederek, “Şahıslara yere yatmadıkları ve benim de tek kişi olmam sebebiyle bana karşı mukavemet edip tekrar kaçacaklarını düşündüğümden, şahısları yere yatırıp muhafaza altına almak için müdahale ettim. Bu esnada elim tetikte olmamasına rağmen, silahım ateş aldı. Şahsın yere düştüğünü ve başından kan geldiğini gördüm. İlk yardım uyguladım. Üzüntü sebebiyle sinir krizi geçirip bayılmışım” diye konuştu.

Annesini kaybetmişti, futbol takımında oynuyordu

Ömer Barış 2 yıl önce annesini kaybetmişti, Ayazağaspor futbol takımında kaleciydi. Arkadaşları ona “Penaltı canavarı” diyordu.

Ömer Barış Topkara’nın vurulma anları