Kartallı gencin hayatı Mehmet Görmez döneminde karartılmıştı

- Yorumla

Türkiye’nin en büyük bütçeli kurumlarından Diyanet İşleri’ne 7 yıldır başkanlık yapan Mehmet Görmez’in döneminde birbirinden dehşet skandallar yaşanmıştı. Ancak, ne Görmez’in pahalı Alman marka makam aracı ne de diğerleri Kartallı kuaför Emre Öztürk’ün başına gelenle yarışabilirdi. Gezi Parkı olayları esnasında polisin sert müdahalesinden kaçan binlerce vatandaş Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’ne sığınmıştı. Daha sonra bazı siyasetçiler camide içki içildiğini iddia etmişti. Hatta Habervaktim isimli site ise camide grup seks yapıldığını iddia etmişti. Camide içki içildiğine dair iddiayı öne sürenler Kartallı kuaför Emre Öztürk’ün elinde kola bulunan fotoğrafını kullanarak bira olduğunu öne sürmüştü. Kuaför Emre Öztürk bu olayların üstüne işinden oldu ve hayatı karardı.

Mehmet Görmez: “Camiide herhangi bir Müslümanın kabul edemeyeceği davranışlar var”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez Gezi Parkı Direnişi sırasında göstericilerin Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Camii’ne girdiği ve bu camide yaşananlarla skandal bir açıklama yapmıştı. Erdoğan’ın ısrarla söylediği ve daha sonra gerçeği yansıtmadığı anlaşılan “camide içki içtiler” sözlerine destek veren Görmez şu açıklamayı yapmıştı;

“3 gün içerde yaşananlar an be an kameralar kaydetmiş vaziyette. Dış kameralar kırıldığı için dışarıdan görüntü yok. Ancak iç kameralarda her şey kaydedilmiş. Ayrıca orada görevli din görevlileri, temizlik görevlileri ve şahitler dinlendi. Çok mufassar bir rapor ortaya çıktı. Artık konuşabiliriz. Hasbelkader bu cübbeyi giymiş bir din hizmetkarı olarak herhangi bir olayda suçu ne olursa olsun dini rengi ırkı ne olursa olsun bir insan can havli ile yaralı olarak bir mabede sığınırsa o bize Allah’ın emanetidir. 3 günlük kamera kayıtları bizim elimizdedir. Sadece yaralılar yok, sadece masum olarak oraya sığınanlar yok Herhangi bir Müslümanın kabul edemeyeceği başka davranışlar da var. Onların bir kısmını doğrusu paylaşmayı zayi kabul ettik.”

Görmezin açıklamalarının ardından ortaya çıkan görüntüler Görmez’in gerçekleri söylemediğini ortaya çıkardı.

7 yıllık Görmez döneminin sonu

Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez’in sunduğu emeklilik dilekçesi kabul edildi. Mehmet Görmez’in Başbakan Yardımcılığına gönderdiği dilekçesinde, “11.11.2010 tarihinde şahsıma tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı görevimi bugüne kadar kurumun ve Din-i Mübin-i İslam’ın vakarına uygun tarzda ifa etmenin gayreti içinde oldum. Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim.” dedi.

Darbe sırasında MİT’te yemekteymiş

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in 15 Temmuz akşamı saat 22.00 sıralarında MİT’in Yenimahalle’deki merkezinde, müsteşar Hakan Fidan’la toplantıda olduğu ortaya çıktı. MİT’te olmasına rağmen Görmez’in darbe girişimini de eşinden gelen telefonla öğrendiği öne sürüldü.

Selvi’nin yazısına göre, 15 Temmuz akşamı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) eski başkanı Muaz el-Hatib birlikte yemekteydi.

Saat 22.00 sıralarında gelen bir telefon üzerine Hakan Fidan’ın apar topar yemekten ayrıldığını belirten Selvi, Görmez ile Hatib’in ise sığınağa alındığı bilgisini paylaştı.

Mehmet Görmez: “Hamdolsun bomba eylemleri ülkemizde olmuyor. Çünkü İmam Hatip liselerimiz var.”

Mehmet Görmez, bir açıklamasında da “Hamdolsun bomba eylemleri ülkemizde olmuyor. Çünkü İmam Hatip liselerimiz var.” demişti. Görmez’in bu açıklamalarından sonraki süreçte Türkiye’de birçok bombalı eylem olmuştu.

x
Yorumlar