Yahudi Kürt şarkıcı: Kürdistan devleti için dua ediyoruz

Hadassa Yeshurun

Yahudi Kürt şarkıcı Hadassa Yeshurun, Rüdaw’a yaptığı açıklamada bağımsız Kürdistan devleti için her zaman dua ettiklerini söyledi.

Hadassa Yeshurun, en büyük hayalinin “başkent Erbil’de konser vermek olduğunu” dile getirdi. Mardin doğumlu olan Hadassa Yeshurun, çocukluğundan beri İsrail’in kontrolündeki Kudüs’te yaşıyor.

Yahudi Kürt şarkıcıdan Kürdistan duası

Rüdaw’a Kürdistan için dua ediyorum diyen Yahudi Kürt şarkıcı, “Kürt kökenliyim ve uzun zamandır İsrail’de yaşıyorum. Yahudi Kürdüyüz. Dedelerimiz sürekli Kürdistan’dan geldiğimizi anlatırdı. Kürt kıyafetlerini giymeyi çok seviyorum. Konser ve katıldığım etkinliklerin çoğunda Kürt kıyafeti giyiyorum. İsrailli arkadaşlarım Kürt kıyafetleriyle beni gördüklerinde şaşırıyorlar. Hatta bazı arkadaşlarım benden Kürt kıyafeti isteyip giyiyor. Bir gerçek var ve ben bunu söylemek istiyorum. Tüm arkadaşlarım kendilerini birer Kürt dostu olarak görüyor. Çalışmalarımda beni her zaman destekleyerek teşvik ediyorlar. Hatta İsrailli bir arkadaşım Kürdistan’ın bağımsızlığı için şarkı söylememi istedi. Kürdistan’ın devlet olması halinde pasaportunu almak isterim. İsrail’de bağımsız Kürdistan devleti için her zaman dua ediyoruz.” dedi.