Belediye başkanı: “Zavallılar otopark projesini engelleyemeyecek”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti’li başkanı Menderes Türel, Cumhuriyet mahallesindeki Göçmen Parkı’nı yeraltı otoparkına dönüştürmek için başlatılan projeye karşı çıkan mahalleliye “pabuç bırakmayacağını” söyledi. “Şarampol” adı verilen proje kapsamında Üçgen ve Cumhuriyet mahallelerinde iki yeraltı otoparkı öngörülüyordu. Üçgen mahallesinde yaşayanların Giritli Parkı’nda otopark istemediğini belirtmesi üzerine Türel’in talimatıyla referandum yapılmıştı. Çoğunluğun otoparka karşı çıkması üzerine projeden vazgeçildiği duyurulmuştu. Buna karşın 31 Temmuz’da parka iş makinaları getirilmişti. Yaklaşık bir haftadır nöbet tutarak inşaatın başlamasını engelleyen mahalleli polis saldırısıyla parktan çıkarılmış, iş makineleri parkta yıkım çalışmalarına başlamıştı. Saldırı sırasında bir kadın yaralanmıştı.

DHA’ya yaptığı açıklamada, Gezi Direnişi’ni hatırlatan Türel, otopark projesine karşı çıkan mahalleli için de Erdoğan’ın Gezi direnişçilerine yönelik sözlerini hatırlatan ifadeler kullandı.

“Hiçbirine pabuç bırakmam”

Halkın “hayır” oyu kullandığı referandumun sadece Giritli Parkı için yapıldığını savunan Türel, Göçmen Parkı’nda yapılması planlanan yeraltı otoparkına neden karşı çıkıldığını anlamadığını ifade etti:

Üstünü tamamen yine yeşil park yapacağız, oyun alanları olacak, yürüyüş parkurları olacak. Bunun projesini kendilerine de gösteriyoruz. Bunun neyine karşı çıkıyorlar ben anlamadım. Ama eğer amaç Antalya’da bize hizmet ettirmemekse kusura bakmasınlar, ben bunların hiçbirine pabuç bırakmam.”

“Avuçlarını yalarlar”

“Bu projeleri yaptırmayarak mağdur edeceklerini, Antalyalıların hizmetlerini engelleyeceklerini zannediyorlarsa ağır konuşuyorum, avuçlarını yalarlar” diyen Türel kim olursa olsun projeyi yapacaklarını söyledi. Referandumla açıkça itiraz edilmiş parka otopark yapılmasını engellemeye çalışanların devlet düzenini bozmaya, devletin iş ve işleyişini, hizmetlerini, projelerini engellemeye çalıştığını iddia eden Türel, “kusura bakmayacaklar, biz buna müsaade etmeyiz, gereğini yaparız” dedi. Türel Gezi’yi hatırlattı, Erdoğan’ın yalan ve üslubuna sığındı:

“Çünkü Gezi Parkı olaylarında da bunu yaşadık. Gezi Parkı olayında bütün hadise kesilen değil, nakledilen üç ağaç yüzünden çıktı. Bunu bir çevre eylemine dönüştürmek istediler. Maksatları sonradan anlaşıldı.”

Menderes Türel

“Zavallılara ekmek yok”

Parktaki ağaçların akıbetine dair “Ağaçların hepsini naklederiz ve nereye naklettiğimizi söyleriz” diyen Türel, kamu iradesinden dem vurdu:

“Burası kimsenin babasının çiftliği değil, burası bir demokratik devlet düzeni ile işleyen güçlü bir kamu iradesinin bulunduğu bir şehir. O yüzden Antalya’ya hizmet etme noktasında bu zavallılar bizi engelleyeceklerini zannediyorsa dediğim gibi buradan onlara ekmek yok”