Pendik Atatürk Kültür Merkezi yenileniyor

- Yorumla

Geçtiğimiz yıl yapılan testler sonucunda riskli yapı sınıfına giren ve bunun üzerine yenileme çalışmalarına başlanılan Atatürk Kültür Merkezi’nin kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Daha konforlu fiziksel ve ergonomik şartlara sahip olacak merkezin kültür sanat sezonuna yetiştirilmesi için büyük gayret sarf ediliyor.

2016 yılında deprem performansı değerlendirme raporuna göre riskli yapı sınıfına giren Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni kültür sanat sezonuna yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Pendik Belediyesi tarafından yapılan çalışma kapsamında yaklaşık 1800 metrekarelik kullanım alanına sahip Atatürk Kültür Merkezi mimarı Sedat Hakkı Eldem’in tasarım ögeleri ve kriterlerine sadık kalacak şekilde yenileniyor. Atatürk Kültür Merkezi hizmete girdiğinde bünyesinde 237 koltuklu salon, fuaye, Ofisler ve kulis alanları bulunacak.

Daha konforlu ve ergonomik olacak

Atatürk Kültür Merkezi daha konforlu ve ergonomik olacak. Ünlü mimar Sedat Hakkı Eldem’in ait diğer eserler de incelenmek suretiyle binanın ilk kullanım amacında değişiklik öngörülmemiş, aynı fonksiyonun daha konforlu fiziksel ve ergonomik şartları sağlayabileceği zorunlu işlev ilavelerinin olduğu yenileme çalışmasına yönelinmişti. Tüm bu yenileme çalışmasıyla Pendik merkez bölgesine sosyal ve kültürel açıdan uzun yıllardır hizmet veren Atatürk Kültür Merkezi ilçeye yeniden kazandırılmış olunacak. Öte yandan merkezdeki sahne oldukça profesyonel donanımlarla donatılacak. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğüne bağlı birimlerden salon, ses, elektrik, akustik, dekorasyon ve ergonomik sahne izleme ihtiyaçlarına modern çözümler getirebilmek adına teknik bilgi alınıyor.

x
Yorumlar