Hayvan yeminde GDO’ya izin Resmi Gazete’de yayınlandı

Türkiye’de genetiği değiştirilmiş 3 soya ve bir mısır çeşidinin hayvan yemlerinde kullanılmasına onay verildi. AK Parti hükumet tarafından verilen onay Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) talebi üzerine alındı.

Karara göre genetiği değiştirilmiş 3 soya ve bir mısır çeşidinin hayvan yemlerinde kullanılmasına onay verildi.

Biyogüvenlik Kurulun konuya ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayınlandı.

Putin, halkının sağlını korumak için yasaklamıştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanların üretimi ile yetiştirilmesini yasaklayan kanunu imzaladı.

Putin, bilimsel çalışmalar dışında genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanların üretimi ve yetiştirilmesini yasaklayan kanunu imzaladı. Kanun, yasağı ihlal edenler için 500 bin ruble (23 bin TL) para cezası öngörüyor.

Kanun ayrıca insan sağlığı ve çevreye zararı kanıtlanmış genetiği değiştirilmiş organizmaların Rusya’ya girişini de yasaklıyor. GDO’lu ürünlerin ithalatçıları ilgili kayıt işlemlerinden geçmek zorunda olacak.

Ayrıca yasak GDO’lu ürünlerin kullanımı için de idari cezalar öngörülüyor. Yasağı ihlal eden yetkililere 10 bin ilâ 50 bin (450-2.300 TL), şirketlere ise 100 bin ilâ 500 bin ruble (4.600-23.000 TL) arasında para cezası verilecek.