Sancaktepe’de 2 çocuğu ezen 13 yaşındaki çocuğun davası görüldü

Sancaktepe’de 8 Haziran 2017 tarihinde meydana gelen trafik kazasında, 4 yaşındaki Elif Dursun ve 9 yaşındaki Efe Yavuz Tepe’nin ölümüne neden olan minibüsü kullandığı iddia edilen 13 yaşındaki R.A’nın duruşması görüldü.

8 Haziran 2017’de, saat 18:00 sıralarında Sancaktepe Filiz Sokak’ta meydana gelen kazada, iddiaya göre, sokak içinden aşırı şekilde hızlı dalarak geçmeye çalışan bir minibüs, direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu yolda oynayan bir çocuğa çarpıp ardından bir eve daldı. Kazada 4 yaşındaki Elif Dursun ve 9 yaşındaki Efe Yavuz Tepe yaşamını yitirdi.

Savcılık, tutuklu sanık R.A.’nın, “Bilinçli taksirle iki kişinin ölümü bir kişinin de yaralanması” suçundan 11 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanması için dava açtı.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı yapılan duruşmaya, tutuklu sanık R.A ile kazada hayatını kaybeden Efe Yağız Tepe’nin (9) babası Ayhan Tepe, annesi Dilek Coşkun ve Elif Nur Dursun’un (4) babası Şakir Dursun ile annesi Nazmiye Dursun katıldı.

“Yoldaki asfalt yeni olduğu için direksiyon sağa kaydı”

Duruşmada savunma yapan sanık R. A. babasının arabanın anahtarlarını çekmecenin en altına koyduğunu önceden gördüğünü ve olay günü araç kullanmak istediği için çekmeceden anahtarları aldığını söyledi. R. A, yola yeni asfalt dökülmüş olması nedeniyle direksiyonun sağa kaydığını dile getirdi. Sanık R. A. böyle bir olay olmasını istemediğini belirterek, arabayı ilk kez o gün aldığını ve çalıştırmayı internetten öğrendiğini savundu.

Duruşmaya katılan müştekiler ise sanık R. A’nın olayın tek suçlusu olmadığını öne sürerek, sanığın babasının da yargılanmasını istedi. Mahkeme heyeti tutuklu sanık R.A’nın yüklenen suçun yasada gösterilen ceza süresi, olayın oluş şekli ve kuvvetli suç sebeplerinin bulunması gerekçelerini dikkate alarak, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, R. A’nın babası hakkında başlatılan soruşturmanın akıbetinin sorulmasını kararlaştırarak, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı 12 Eylül’e erteledi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar