FETÖ itirafçısı Bekir İrtegün 20 kişinin adını vermiş

ByLock'tan gözaltına alınması sonrası itirafçı olan futbolcu Bekir İrtegün’ün ifadesinde, futbol dünyasından 20'ye yakın FETÖ bağlantılı ismi verdiği öğrenildi.

- Yorumla

Milliyet’te yer alan habere göre, kendisinin 10 yıl önce 2006-2007 sezonunda o zaman cemaat olarak adlandırılan örgütle irtibatının başladığını ve Gaziantepspor’da futbol oynadığı döneme rastlayan bu zaman içerisinde örgütün sohbet toplantılarına giden takımdaki 2 arkadaşı tarafından sohbetlere götürüldüğünü ifade eden İrtegün, ifadesinde bu 2 futbolcuyla birlikte o sohbet toplantılarına giden diğer futbolcuların ve o zamanki Gaziantepspor’dan sorumlu imamın adını da verdiği öğrenildi.

‘FENERBAHÇE’DEKİ BİRKAÇ İSİMLE TOPLANTILARA GİTTİM’

Soruşturmanın devamının selayeti açısından isimleri açıklanmayan bu futbolcu ve imamla toplandıkları sohbetlerde, FETÖ lideri Fethullah Gülen’in sohbet videolarını seyredip dinlediklerini ifadesinde anlatan İrtegün, Fenerbahçe’ye geldiği 2009 yılından sonra antrenman ve çalışma programının yoğunluğu nedeniyle sohbetlere pek katılmadığını, sadece birkaç kez Fenerbahçe takımında bulunan birkaç isimle birlikte 2-3 toplantıya gittiğini ifade etti.

Telefonunda bulunan Bylock programını yükleyen ismin ise toplantılarda sohbet hocalığı yapan bir isim olduğunu ifadesinde dile getiren İrtegün, açık kimliğini verdiği bu sohbet hocasının kendisi gibi birkaç futbolcunun telefonuna daha bu programı yüklediğini bildiğini de ifade etti.

İrtegün, sohbet hocasının kendisinin haricinde Fenerbahçe ve diğer kulüplerde bulunan futbolcudan yönetici ve teknik adama kadar birçok isimle irtibatlı olduğunu ve bu isimlerin büyük bir bölümününde sohbet toplantılarına katıldığını söyledi. İrtegün’ün savcıya ismini verdiği şahıslar arasında eski futbolcudan aktif futbolcuya, yöneticiden teknik adama kadar 20’ye yakın isim olduğu öğrenildi.

BEKİR İRTEGÜN’DEN İDDİALARA CEVAP

İrtegün, son dönemde çıkan FETÖ haberleriyle ilgili sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı.
Kendisi hakkında herhangi bir adli işlem yapılmamışken savcılığa başvurduğunu söyleyen Bekir İrtegün, soruşturmanın gizlilik içerisinde sürdüğünü söyledi. Futbol kariyerine devam edebilmesi için soruşturmanın bitmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

İrtegün’ün açıklaması şöyle:

“16 yılı geride bıraktığım profesyonel futbol hayatımda, milli formayı her kademede terletmiş biri olarak, son günlerde hakkımda çıkan haber ve yorumlar nedeniyle tarif edilemez bir üzüntü ve hayalkırıklığı yaşıyorum.

Son derece hassas ve özverili olunması gereken, ülkemizin her bireyini yakından ilgilendiren bu sürece dair sessiz kalma niyetimi; günbegün artan ve maalesef artık kabul edilemez bir ‘linç’ haline dönüşen, en önemlisi benim üzerimden ailem ve sevdiklerimin yıpratılmasından duyduğu rahatsızlık ve çaresizlik nedeniyle askıya almak durumundayım.

Öyle ki; hakkımda herhangi bir adli işlem yapılmamışken avukatım aracılığı ile müşteki sıfatıyla savcılığıa müracaatım oldu. Bu müracaat üzerine ifademin alınması istendi; ben de bizzat emniyete giderek soruları samimi bir şekilde cevapladım.

Daha sonra ise emniyet birimleriyle tekrar savcılığıa gelerek, Savcılıkta da ifade verdim. Bildiğiniz üzere ifademin ardından da serbest bırakıldım.

Soruşturmanın gizliliği ve selameti açısından içeriğe ilişkin bu noktada daha fazla bilgi vermem mümkün değil. Yine de ilerleyen süreçte kanunların izin veridği ölçüde gerekli açıklamaları sizlerle paylaşırım.

Ayrıca, adımın, ülkemizin düzenini ve demokrasisini tehdit eden FETÖ terör örgütü ile anılması beni derinden yaralamıştır; biliyorum ki gerçeklerin ortaya çıkması için adli merciler üstün bir çaba sarf ediyor.”

“Söyleyebileceklerim kısıtlı olsa da şunu gönül rahatlığıyla belirtmeliyim; Ben yanlış hiçbir şey yapmadım. Bu durumdan sonsuz rahatsızlık duyuyor ve açıkçası bunu hak etmiyorum…Son olarak kariyerime dair de sizleri bilgilendirmek isterim.

Sürecin hassasiyeti nedeniyle devam eden sözleşmemin karşılıklı feshi ve aynı şekilde diğer kulüplerden gelen teklifleri reddedederek, etik ve ilkeli davranmaya son derece özen gösterdim. Bu noktada, hayatını futboldan kazanan iri olarak, tek isteğim, sürecin bir an önce tamamlanması ve aktif futbol hayatıma kaldığım yerden devam edebilmektir.
Milli değerlerine bağlı bir ailenin evladı olarak; yaşadığım bu büyük talihsizliği geride bırakmak, futbol kariyerim boyunca olduğu gibi yine sadece saha içindeki performansımla anılmak en büyük dileğim.

Hayatımda ilk kez yaşadığım, baş etmekte zorlandığım bu süreçte, samimiyetime güvenen ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkürü borç bilirim.

Ülke olarak çok hassas ve zor bir süreçten geçtiğimizin bilinciyle, kamuoyunu hiç olmaması gereken bir şekilde meşgul ettiğim için bir kez daha herkesten özür dilerim.”

x
Yorumlar