Maltepe’de kirlilikle mücadele seferberliği başlatıldı

Koku, duman ve gürültü kirliliğiyle daha etkin bir mücadele için TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile Maltepe Belediyesi arasında protokol imzaladı. Protokole göre, ilçedeki esnaflara, her türlü kirlilikle mücadele konusunda eğitim verilecek ve esnafların kirliliğin önüne geçebilmesi adına kuracakları sistemlerde, TMMOB yetkili olacak.

Maltepe’de koku, duman ve gürültü kirliliğiyle daha etkin bir biçimde mücadele edebilmek ve gelen şikayetleri asgari düzeye indirebilmek adına Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesine istinaden “Teknik Hizmetler, Eğitim ve Bilgilendirme İşbirliği Protokolü” imzalandı. Belediye Başkanlığı makamında düzenlenen imza törenine Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç, TMMOB Makine Mühendisleri Odası yetkilileri, Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Canan Aslan katıldı.

MALTEPELİ ESNAFA YÜZDE 15 İNDİRİM

11 maddelik protokole göre, ilçedeki esnaflara, her türlü kirlilikle mücadele konusunda eğitim verilecek ve esnafların kirliliğin önüne geçebilmesi adına kuracakları sistemlerde TMMOB yetkili olacak. Esnaflar için oldukça cazip koşulları beraberinde getiren ve rapor istenecek işletmeleri belediyenin belirleyeceği protokolde meslek odasının yükümlülükleri şöyle sıralandı:

  1. MMO, protokol kapsamında hizmet taleplerini başvuru tarihinden itibaren en geç 10 iş günü içerisinde cevaplayacak, gerekli kontrolleri yapacak ve raporlandırmayı tamamlayacak.
  2. Havalandırma tesisatı kontrolü için MMO’nun vermiş olduğu proje denetim ve saha kontrol bedelleri, TMMOB Bilirkişilik Yönetmeliği’ne göre binaların sınıfı, alanı ve cinsine göre belirlenecek. Bu ücret üzerinden protokol gereği yüzde 15 indirim uygulanacak.
  3. Filtre sistemleri kontrol ücreti (650 TL+KDV) üzerinden protokol gereği yüzde 15 indirim uygulanacak.
  4. Yapılan ilk kontrolde uygunsuzluk tespit edilen işletmelerde gerekli tadilatların yapılmasının ardından, bir sonraki kontrol ücretsiz olarak yapılacak. Bu iki kontrol dışındaki her kontrolde ilk sözleşme ücretinin yüzde 50’si talep edilecek.
  5. MMO, Belediye tarafından düzenlenecek bilgilendirme eğitimleri ve etkinlikler için, eğitmen desteği verecek.
  6. Kontroller, MMO’nun görevlendirdiği bir Makine Mühendisi tarafından yapılacak.
  7. Kontrol ücreti ödemesi, başvuruyu yapan kişi/kuruluş tarafından MMO’ya yapılacak. MMO ücret karşılığında firmaya faturalandırma yapacak.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar