Uzun süre istirahat bel fıtığını olumsuz etkiliyor

- Yorumlar

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Baha Eldin ADAM, bel fıtığı olanların uzun süre yatmalarının sakıncalı olduğunu ifade ederek: “Ağrı geçsin diye günlerce yatakta yatmak, kasları zayıflatır. Bu da tedavi sürecini zorlaştırır.” uyarısında bulundu.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Baha Eldin Adam, Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Evi Konferans Salonu’nda Bel Hastalıkları konulu bir konferans düzenledi. Bel fıtığının bel hastalıklarının yüzde 25’ini oluşturduğunu ifade eden Op. Dr. Baha Eldin Adam, hastalığın tedavisinin zorlu olduğunu ancak basit önlemlerle oluşumun engellenebileceğini söyledi. Kaykılarak oturma ve tamamen belden güç alarak ağırlık kaldırmanın bel fıtığının önemli sebepleri arasında yer aldığını ifade eden Op. Dr. Adam, yataktaki en sağlıklı uyuma pozisyonunun da cenin şekli olduğunu ifade etti.

Uzun süre istirahat bel fıtığını tetikler

Sanılanın aksine uzun süre yatakta yatmanın bel fıtığını iyileştirmediğini belirten Op. Dr. Baha Eldin Adam: “Ağrı geçsin diye günlerce yatakta yatmak, kasları zayıflatır. Bu da tedavi sürecini zorlaştırır. Yatakta yatmak 3-4 günü kesinlikle geçmemeli.” dedi. Öte yandan bir konuğun sorusu üzerine değerlendirmede bulunan Op. Dr. Baha Eldin Adam, kırık çıkıkçı olarak bilinen kişilerin tedavi yöntemlerinin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını ifade ederek vatandaşları, bu kişilere gitmemeleri konusunda uyardı.

x