Mangalcılar haftasonu, sahili Kartallıya zehir etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Anadolu Yakası Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin önlem almakta yetersiz kaldığı mangalcılar, hava sıcaklıklarının 35-40 derece arasında seyrettiği bu haftasonu Kartal sahilinde yürümek, bisiklet sürmek, piknik yapmak, balık tutmak ya da sadece hava almak isteyen Kartallılar sahile indiklerinde şoku yaşadı. Sahil boyunca boş kalan her yeri istila eden mangalcılar Kartal sahilini mangalın zehirli dumanına boğdu.

Sahili kaplayan mangalcı yığını çimlerin üzerinde hiç yer bırakmadı. Sürekli mangal yakan grup, mangalın zehirli dumanını sahilde yürüyenlerin üzerine yelledi. Astım hastaları sahile girmeye korkarken, hava sıcaklığından dolayı sahilden başka şansı olmayanlar ise zaman zaman mangalcılarla tartışsa da kısa sürede sahilden ayrılmayı tercih etti.

Çevre ilçelerden geliyorlar

Mangalcıların bir kısmı Kartallı olsa da, genel olarak Sultanbeyli, Sancaktepe ve Maltepe gibi çevre ilçelerden geliyorlar. Geldikleri zaman sahilin bir şeridine rastgele park ederek adeta otoparka çeviriyorlar ve sahil yolunda trafik sorunu yaratıyorlar. Park ettikleri yerden çıkarken trafiği tehlikeye atıyorlar. Hatta daha yakın ışıkları kullanmak için ters yönde gittikleri bile oluyor.

İmza kampanyası başlattılar

Kartal sahilinde mangalcıların oluşturduğu çevre ve hava kirliliği ile trafik sorunu nedeniyle Change sitesinde imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada Kartal sahilinde mangal yakmanın yasaklanması talep edildi.

Son zamanlarda mangal yapmak için Kartal sahilini tercih edenlerin artmasıyla beraber çevre kirliliğinin önüne geçmek için Kartal 24’ün öncülüğünde ‘Kartal Sahili’nde mangal yasaklansın’ isminde bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasına destek veren Kartallılar 6 günde 1800’ü geçti.

Kampanyaya katılmak için tıklayın.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar