İBB’den, İSKİ’nin iki kez olumsuz görüş bildirdiği su alanına cami

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun temmuz ayında yapılan toplantısında, İSKİ Genel Müdürlüğü’ne ait olan alanda plan değişikliği yaptı. İSKİ’nin iki kez olumsuz görüş bildirmesine ve CHP’li meclis üyelerinin muhaleferine rağmen, plan değişikliğinde Kadıköy’deki Vakıf Kayışdağı Suyu Sistemi ile Kozyatağı Su Deposu’nun bulunduğu ve “Kamu hizmet alanı” olarak belirlenmiş alanda “Dini Tesis Alanı” yapılmasına karar verildi.

İSKİ iki kez olumsuz görüş bildirdi

İSKİ’nin “Parsellerin tamamımın imar planlarında ‘İSKİ Hizmet Alanı’ olarak korunması gerekmekte olup teklif olan plan değişiklikleri idaremizce uygun görülmemektedir” şeklinde yanıt vermiş olmasına rağmen, İBB ikinci görüş yazısı istedi. Bu yazıda ise İSKİ, söz konusu parsellerde Kozyatağı Su Deposu ile Vakıf Kayışdağı Suyu sistemine ait 3 depodan biri olan Kozyatağı Vakıfsu Deposu bulunduğu, bu nedenle parsellerin tamamının imar planlarında “İSKİ Hizmet Alanı” olarak korunması gerektiği belirtti.

Kadıköy Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü: “İhtiyaç var”

İBB, yaptığı plan değişikliğiyle ilgili olaran Kadıköy Belediyesi’nden görüş istemezken, Kadıköy Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü istenen görüşte “İhtiyaç var” dedi. Müftülüğün 21 Şubat 2016’da verdiği görüşte şu ifadelere yer verildi:

Kozyatağı Mahallesi sınırları içinde bulunan dini tesis alanlarının cemaat kapasitesi bakımından yetersiz olması, iki dini tesis arasındaki mesafenin nüfus yoğunluğuna göre uzak olması, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında mevcut mahalle nüfusunun daha da artması ve vatandaşlarımızın camilerin yetersiz olması sebebiyle dini vecibelerini yerine getirmede zorlanması nedeniyle söz konusu alanın; “Dini Tesis Alanı” olarak tahsis edilmesine şiddetle ihtiyaç duyulduğundan gerekli plan tadilatının yapılması Müftülüğümüzce uygun görülmektedir.

Ayrıca, yapılması planlanan dini tesisin Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yanında bulunmasının “Manevi açıdan destekleyici ve bütünleyici olacağı düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Dini tesis yapılması planlanan arazinin yakınında Kozyatağı Modern Mehmet Çavuş, Böcekçi, Mustafa Nazmi Ersin ve Haserenler Camii olmak üzere dört adet camii bulunuyor.