Nihat Hatipoğlu Diyanet İşleri başkanı oluyor

CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Mehmet Görmez’in emekliye ayrılmasıyla boşalan Diyanet İşleri Başkanlığı koltuğuna Erdoğan’ın Nihat Hatipoğlu’nu getirmek istediğini, ancak buna Mehmet Görmez ekibinin karşı çıktığını iddia etti.

Yeni Diyanet İşler Başkanı kim olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Mehmet Görmez, görevini vekaleten Ekrem Keleş’e devretti. Veda konuşmasında Görmez, “Üzerimde hakkı olan herkesten helallik diliyor, herkese hakkımı helal ediyorum” dese de, döneminde yaşanan olayları görmezden gelmesi nedeniyle eleştirilerden nasibini almıştı.

Mehmet Görmez’in görevden alındığı, yerine Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Emin Aşıkkutlu’nun getirileceği Ankara kulislerinde konuşuluyordu.

Ancak CHP’li Barış Yarkadaş’ın ortaya attığı iddiayla adeta taşlar yerinden oynadı. Yarkadaş’ın iddiasına göre AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her Ramazan’da ekranlar boy gösteren Nihat Hatipoğlu’nu bu göreve düşünüyor. Diyanete dışarıdan yapılacak bu atamaya ise görevi bırakan Mehmet Görmez ve ekibi karşı çıkıyor.