680 Sayılı KHK’nin uygulanması ile güvenlik sorumlularının görevleri nelerdir

Kafa karıştıran sorunların başında gelen 680 KHK İle değişen ve ek maddelerin konulduğu konuların başında gelen ”Güvenlik Sorumluları”ne iş yapar sorumlulukları nelerdir.

680 Sayılı KHK’nin Uygulanması İle Güvenlik Sorumlularının Görevleri Nelerdir Bu içerik 573 kez okundu.
Kafa karıştıran sorunların başında gelen 680 KHK İle değişen ve ek maddelerin konulduğu konuların başında gelen ”Güvenlik Sorumluları”ne iş yapar sorumlulukları nelerdir.

Değişen kanunla birlikte

3. 1. Özel güvenlik şirketlerince, şubelerinde görevlendirilmek üzere en az bir güvenlik sorumlusu belirlenecektir.
3 .2. Özel güvenlik birimleri ve özel güvenlik şirketlerince; fiilen on beş kişi ve üzerinde personel istihdam edilen yerlerde, özel güvenlik görevlileri arasından en az bir güvenlik sorumlusu belirlenecektir. Güvenlik sorumluları özel güvenlik görevlilerinin tabi olduğu bildirim sürelerinde valiliğe bildirilecektir.
3.3. Özel güvenlik birimi kurulması ve hizmet alımı yöntemi ile birlikte çalışılması halinde toplam 15 ve üzeri özel güvenlik görevlisi istihdam edilmesi durumunda birim ya da şirket tarafından en az bir güvenlik sorumlusu belirlenecektir. Güvenlik sorumlusu görevlendirilmemesinden özel güvenlik birimi sorumlu olacaktır.
3.4. Güvenlik sorumlularında “Kanunun Özel Güvenlik Görevlilerinde Aranacak Şartlar” başlıklı 1 O. Maddesinde yer alan şartlara ilave olarak “ön lisans mezunu olma” şartı aranacaktır.
3.5. Silahlı özel güvenlik izni verilen birim/projelerde görevlendirilecek güvenlik sorumlusunda silahlı özel güvenlik görevlisi şartları aranacaktır.
3.6. Şirket şubelerinde silahsız özel güvenlik görevlisi şartlarını haiz güvenlik sorumlusu görevlendirilebilecektir.
3.7. Bu madde kapsamında görevlendirilecek güvenlik sorumluları, genelgenin yayımı tarihinden itibaren 3 ay içerisinde belirlenecektir.

Yukarıda yazılan kanun maddeleri kapsamında Güvenlik Sorumluları İşyerinin 5188 Sayılı kapsamda işleyişini takip etmek ve işyerinde tutulan 5188 Denetleme klasöründeki eksikleri gidermek ile yükümlüdür.Özel Güvenlik Şube Denetleme yaptığı zaman muattap olarak işyerindeki güvenlik sorumlularını dikkate alacaktır.5188 Sayılı Yasa ile işleyişinden direk şirket adına sorumludur.

Güvenlik sorumluları sadece gündüz çalışmak zorundadır.Bir işyerinde Güvenlik Müdürü,ve Güvenlik Sorumlusu aynı anda görev yapabilir.Güvenlik Sorumluları direk güvenlik müdürü değildir.Kanundaki en büyük amaç denetleme esnasındaki eksikliklerin giderilmesini sağlamak olup direk ilgili kişiyi muattap almaktır.Bu kanunla özel güvenlik okullarında okuyan özel güvenlik öğrencilerinede istihdam sağlanmış oldu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar