Kartal’da devlet hastanesinde günvenliğin dövdüğü vatandaş meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, devlet hastanelerinde artan şiddet olaylarını TBMM gündemine taşıdı. Yarkadaş, özel güvenlik görevlilerince burnu kırılan bir yurttaşın fotoğraflarını da AK Parti’li Bakan Demircan’a gönderdi.

İstanbul Kartal Yavuz Selim Hastanesi’nde annesini bekleyen hasta yakını Erman Aksoy, hastanenin özel güvenlikleri tarafından darp edildi. Erman Aksoy, hastanede ameliyat olacak annesinin ameliyat hazırlıklarını takip ederken, özel güvenlik görevlilerinin önce sözlü tacizine daha sonra ise fiziki saldırısına uğradı.

Yaşadığı dehşeti CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’a aktaran Aksoy başından geçen olayı şöyle özetledi:

“Annemin kaldığı odada babam ve teyzem ile birlikte, refakatçi olarak o gece hastanede kalacak olan ablamı bekliyorduk. Ablam Gebze’den işten geldiği için yemek yeyip yanımıza gelecekti. Saat 19.30’da ziyaret saatinin bitmesi nedeni ile bir güvenlik görevlisi odaya geldi. Fakat biz oradayken ziyaret saatinin bitmesine daha vardı. Kendisine nazik bir şekilde ablam geldiğinde odayı boşaltacağımızı ilettik. O sırada çok kaba ve saldırgan bir şekilde eli ile beni göstererek ‘Bu ne yapıyor burada, bu da mı kalacak burada?’ dedi. Odanın kapısındaydım. Ben kalmayacağımı, çıkacağımı belirttim.”

BURNUNU KIRDILAR

Bunun ardından 3 görevli ile geri dönen güvenlik görevlisinin kendisine vurmaya başladığını söyleyen Aksoy, “Güvenlik görevlisi bana kafa attı. Beni yere yatırdılar ve tekmelemeye başladılar. Bir tanesi üzerime oturdu. Vücudumun çeşitli yerlerine darbeler aldım. Kafam tekmelendi. Daha sonra sivil giyimli 3 ya da 4 kişi de beni hırpalamaya dahil oldular. Burnum kırıldı ve üst dudağım patladı. Kendimi sadece beni tutan birinin elini ısırarak korumaya çalıştım. Babam, teyzem ve diğer hasta yakınları bizi ayırmaya çalıştı. Beni saldırganların ellerinden kurtardılar. Teyzem ve ameliyat olacak annemi savurdular. Sonucunda her ikisi de yere düştü” dedi.

AMELİYAT ERTELENDİ

Saldırganların elinden kurtulan Aksoy, darp raporu alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunurken, hastane yönetimi Mualla Aksoy’un ameliyatını tansiyonunun düşmemesi gerekçesiyle iptal etti.

YARKADAŞ: “KONUYU TBMM’YE TAŞIDIK, PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Darp olayını TBMM gündemine taşıdığını ifade eden CHP’li Barış Yarkadaş ise şöyle konuştu:

“Bir vatandaşın böyle bir muameleye uğraması kabul edilemez. Konuyu Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Demircan’a bir soru önergesiyle ilettim. Darp edilen gencin fotoğrafları ile darp raporunu da Sayın Demircan’a gönderdim. Hastane yönetiminin ihmali varsa bunun da araştırılarak gereğinin yapılması lazım. Hastanın tedavisi yapılmadan hastaneden çıkarılması da ayrı bir skandal… Hangi hakla bunu yapıyorlar? Konuyu sonuna kadar takip edeceğim. Bu vatandaşımız hakkını hukuki yollardan da arıyor. Adalet arayışında yanında olacağız. Güvenliği sağlaması için görev yapan insanların güvenliği tehdit eder hale gelmesi oldukça düşündürücü. Özel güvenlikle birlikte Erman Aksoy adlı yurttaşa saldıranlar arrasında 3-4 sivil kişinin de olduğu tarafıma aktarıldı. Hastane yönetiminin bu konuda ne yaptığını merak ediyorum… O güvenlik görevlilerine ne oldu, o 3-4 sivil şahıs tespit edildi mi? Güvenlik kameraları incelendi mi? Hastayı tedavi etmeden çıkaran hastane yönetiminin ve sayın bakanın bu sorulara cevap vermesi gerekiyor.”