Deniz Baykal’ın Maltepe Cezaevi’ne gitmeme nedeni ortaya çıktı

- Yorumla

CHP’li vekiller Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu’na ardı ardına ziyaretler gerçekleştirdi. Ancak Deniz Baykal tüm baskılara rağmen Maltepe Cezaevi’ne gitmedi. Hukümete yakınlığı ile bilinen Güneş’in iddiasına göre Baykal yakın çevresine, ‘Devlete karşı işlenmiş bir suçtur. Bunu destekleyemem’ dedi. Hatta Güneş’e göre CHP’li vekillerin Berberoğlu’nu ziyaret etme sebebi ise itirafaçı olmasını engellemek!

CHP’li vekiller gruplar halinde Maltepe Cezaevi’ne gidip Berberoğlu’nu ziyaret ediyor. Ancak Deniz Baykal tüm baskılara rağmen cezaevine gitmedi. Baykal’ın yakın çevresine, “Bu devlete karşı işlenmiş bir suçtur. Destekleyemem” dediği ifade edildi. Hafta başında MYK’yı tekrar toplayan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla birlikte Baykal’a çağrısını yineledi. Vekiller için cezaevini ziyaret çizelgesi oluşturulduğu, kendisinin de adının bulunduğu ancak hiçbirine uymadığı Baykal’a hatırlatıldı, “Ziyaretiniz büyük anlam taşıyor” denildi.

MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili davaya başından beri mesafeli duran Baykal geri adım atmadı. Can Dündar’ın, Almanya’ya kaçması ve o kaseti Cumhuriyet Gazetesi’ne Berberoğlu’nun götürmesinin Baykal’ın bu tavrında etkili olduğu söyleniyor. Adalet yürüyüşüne sadece birkaç dakika katılan Baykal, Berberoğlu ile ilgili soruları üstü kapalı cevaplar vererek geçiştirmişti.

Erdoğan’ın önünü açmıştı

2002 seçimlerinde seçilme yasağı olan Erdoğan’ı ziyaret eden dönemin CHP lideri Baykal, “Kanaatim, bir insanın siyasi suç niteliğinde mahkum olmasının ömür boyu siyasetten mahrum edilmesine gerekçe olmamalıdır” dedi. Kısa sürede Erdoğan’ın seçilme yasağı Baykal’ın desteğiyle kaldırıldı.

Kaset nedeniyle CHP genel başkanlığını bırakmıştı

Deniz Baykal, 2010 yılında ortaya çıkan bir kaset nedeniyle CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Ortaya çıkan kasetle ilgili yaptığı açıklamada, “ABD’den, Pensilvanya’dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da söylemek isterim” demişti.

x
Yorumlar