Hafriyat kamyonları 1 yılda İstanbul’da 25 kişinin ölümüne neden oldu

- Yorumla

Kentsel dönüşümün hızla devam ettiği İstanbul’da her ay 5 milyon ton hafriyat çıkıyor. 14 resmi hafriyat sahasından 7’sinin kapasitesi dolmuş durumda. Kamyoncular, başta su toplama havzaları ve deniz kenarları olmak üzere gözden ırak alanlara boşaltmak zorunda kalıyor.

Kuzey Ormanları Savunması ve İBB CHP Grup Meclis Üyeleri, İstanbul’daki hafriyat alanları ve hafriyat kamyonlarına ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora göre, hafriyat alanlarının toplam alanı İstanbul’un 7 ilçesinden daha büyük bir alanı kaplıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP Grubu, hafriyat alanlarına ilişkin rapor hazırladı. Rapora göre, 2013-2017 arasında İBB’nin ilan ettiği hafriyat alanı 15,8 km. Bu alan İstanbul’un 7 ilçesinden daha büyük olduğunu ifade ediyor.

Kuzey Ormanları Savunması, hafriyat kamyonları sorununa dikkat çekmek için Karaköy’deki Mimarlar Odası İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Savunmadan Ayşa Yıkıcı tarafından yapılan basın açıklamasında amyonların ekosistem dengesini tehdit ettiği işaret etti.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin paylaştığı bilgilere göre, İstanbul içindeki projelerde, on bine yakın hafriyat kamyonu ve beton mikseri çalıştırılıyor. Yine araştırmaya göre, hafriyat kamyonlarının son 1 yıl içerisinde yaşları 5 ile 85 arasında değişen 25 insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Ayrıca İBB CHP Grubu tarafından paylaşılan bilgiler de İstanbul’daki 2013 ve 2017 yıllarındaki hafriyat alanı 15,8 km. Bu alan İstanbul’un 7 ilçesinin yüz ölçümünden daha büyük.

İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi ve İBB CHP Grubu Basın sözcüsü Tarık Balyalı, İBB Meclis Grubu olarak hafriyat alanlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaların raporunu sundu. Rapora göre toplam 15,8 km alanın 150 milyon metreküp hafriyat atığı alabilecek kapasitesi var. Hafriyat alanlarına son 4 yılda en az 11 milyon 500 bin hafriyat kamyonu seferi yapıldı. Son 5 yılda İBB’de toplam 835 bin 698 metrekare hafriyat alanı tahsis edildi.

x
Yorumlar