Pendik’te kurbanlık satışları 17 Ağustos’ta başlıyor

Son hazırlıkların yapıldığı Kurnaköy Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda satışlar 17 Ağustos’ta başlayacak. Veteriner hekimleri tarafından kontrolleri gerçekleştirilen kurbanlıklardan kesime uygun görülenlere bu yıl “mavi” küpe takılacak.

Kurnaköy Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda son hazırlıklar sürüyor. Modern ve donanımlı sabit çadırlarda, birçok ihtiyaca cevap verecek şekilde hizmet verecek kurban alanında satışlar, 17 Ağustos’ta başlayacak. Son teknolojiyle düzenlenmiş kesimhanelerin bulunduğu satış alanı; 3 bin büyükbaş ve 1.000 küçükbaş olmak üzere 4 bin hayvan kapasiteli olacak. Pendik Belediyesi veteriner hekimleri tarafından kontrolleri gerçekleştirilen kurbanlıklardan kesime uygun görülenlere bu yıl “mavi” küpe takılacak.

Düvelerin satışı yapılmayacak

2017 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe göre hayvan popülasyonunun kontrolünü sağlamak amacıyla düvelerin (damızlık dişi hayvanlar) pazar alanına girişine izin verilmeyeceği ve satışının yapılmayacağı bildirildi. Tesislerde kurban satıcıları için konaklama kabinleri de yapılırken tuvalet ve banyo imkânı da bulunuyor. Kurban satıcıları ve kurban alışverişi için pazara gelen vatandaşların ibadet edebileceği mescit ve dinlenme ihtiyacını karşılayacağı kafeteryalar bayramın sonuna kadar açık olacak.

Büyükbaş 320, küçükbaş 80 TL’ye kesilecek

Alanda satış hizmeti olduğu gibi kesim hizmeti de verilecek. 3 kesimhanede bayramın ilk günü yaklaşık 500 büyükbaş hayvanın kesimi gerçekleştirilecek. Kaymakamlık başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından kesim fiyatları da belirlendi. Buna göre büyükbaş hayvanlar 320, küçükbaş hayvanlar ise 80 TL’den kesilecek. Parçalama isteyenler ise 180 TL daha ödeyecek. Kesim sıra numaraları alanda yer alan ofisten veriliyor.

4 noktadan ücretsiz servis var

Kurban satış alanına kendi imkânlarıyla gidemeyen alıcılar için 18 Ağustos’tan itibaren belediye tarafından 4 ayrı noktadan servisler hizmete sokulacak. Pendik Merkez, Kaynarca, Ahmet Yesevi ve Velibaba’dan kalkan servislerle belirli saatlerde kurban alanına ulaşım sağlanacak.