Türkiye’de et yiyen örümcek paniği

Et yiyen ‘sarı kız’ ve ‘sarı Ömer’ lakaplı örümcek vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Niğde, Tokat ve Amasya’dan sonra Kayseri’de de görülen et yiyen örümcek nedeniyle vatandaşlar panik yaşıyor. Özellikle geceleri uyumayan ve balkonlara çıkamayan vatandaşlar ne yapacaklarını bilmiyor.

Sarı kız örümceği özellikle İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu Bölgeleri ve Kuzey Irak’ta görülüyor. Irak’ı işgal eden ABD askerlerinin deve örümceği olarak adlandırdıkları sarı kız örümceği dehşet saçıyor. Akreple bile beslenen örümcek, iki ağza ve 10 bacağa sahiptir ve et ile beslenir.

Sarı kız örümceğinin avları arasında böcekler, kemirgenler kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük olan kuşlar bile yer almaktadır. Sarı örümcek soktuğu zaman anlaşılmayabilir. Çünkü dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren bir sıvı enjekte etmektedir. Daha sonra et kıvamına geldiği zaman eti tüketir.

Niğde’de 15 yaşındaki kıza saldırdılar

Niğde Fertek köyünde yer alan Basın Evleri Sitesinde sık sık görüldüğü iddia edilen sarıkız örümceği vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Örümceğin, geçen hafta mahallede yaşayan Seyhan Büyüktopal’ı yüzünden ısırmasından sonra, mahalleli panik içinde.

Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üner Kayabaş, Biyoloji bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Hakan Demir ve Osman Seyyar örümcekle ilgili yaptığı inceleme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Hakan Demir, ‘‘Sarıkız örümceği havanın kararmasıyla yılan, kertenkele, böcek gibi hayvanları avlayarak yaşamını sürdürüyor. Evlerin ışıklarını görüp 1 buçuk metre sıçramasıyla eve girdiğini düşünüyoruz. Zehirli değildir. Ancak avlanma sırasında başka hayvanları ısırdığı için o ağzıyla insanı ısırmasıyla virüs ve mikrop taşıyabilir. Bu örümceğin bine yakın türü var. Anadolu türlerinde de 40’a yakın tür bulunuyor. Canlıların yaşam alanlarına girmeyerek tedbir alınabilir. Bu bölge bağlar bulunduğu için burada olması normal” dedi.

Kayseri’de sarı kız örümceği görüldü

Kocasinan ilçesine bağlı Sancaktepe Mahallesi 4355. Sokak’ta bulunan bir binanın 8. katında ikamet eden Eren Gürpınar isimli vatandaş, farklı günlerde balkondan ve pencereden girdiğini düşündüğü ‘sarı kız’ adlı 5 adet örümcek yakaladı