İstanbul’da gezilecek yerler: PTT Müzesi

Fotoğraf hakları: Kartal24.com

İstanbul’daki sayısı az olan ücretsiz müzelerden biri olan PTT Müzesi’ni gezdik. Tarihi Büyük Postane’de yer alan PTT Müzesi’nde çok değerli eserler yer alıyor. Kartal 24 ekibi olarak, “PTT Müzesi’nde yer alan nostalji gerçekten görülmeye değer” diyebiliriz.

6 Mayıs 2000 tarihinde hizmete açılan PTT Müzesi, giriş ve zemin katla birlikte 3 kattan oluşuyor. Giriş katta, Osmanlı-Meşrutiyet ve Cumhuriyet Dönemi Postacı kıyafetleri ile müzenin inşasına ait resimler bulunuyor.

Fotoğraf hakları: Kartal24.com

Zemin katta, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi posta kutuları, ilk telgraf merkezi, giriş kapı levhası(1855), halk yazı masası bulunuyor.

Birinci katta, Telgraf memuru manastırlı Hamdi Bey’in Odası ve zamanında odada yer alan telgraf cihazları, Osmanlı Dönemi pul eskizleri, 1950 yıllarından sonra tedavüle çıkan önemli ve özel günlere ait ofset baskı, ilk gün zarfları ve pulları sergileniyor.

İkinci Katta, 1800’lü yılların sonları 1900’lü yılların başlarına ait kadranlı zemberekli ve manyetolu masa ve duvar telefonları, Türk Ordusu tarafından 1. Dünya Savaşı’nda cephede kullanılmış sahra santrali, 600 hatlı telefon santrali bulunuyor.

Ayrıca bu bölümde Osmanlı Devleti’nin son dönemine ait postada kullanılmış mühür ve damgalar, deve ve at sırtı posta çantaları, posta nazırlığının kuruluşundan günümüze kadar görev yapmış nazır ve genel müdür resimleri, posta ve telgraf güzergahlarını gösteren eski haritalar, postada kullanılan teraziler ve saatler sergileniyor.

Hafta içi her gün 09:00-12:00 ve 13:30-16:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeyi gezmek ücretsiz.

Fotoğraf hakları: Kartal24.com

Büyük Postane tarihi

Fotoğraf hakları: Kartal24.com

İstanbul Fatih’te Sirkeci semtinde yer alan Türkiye’nin en büyük postane binasıdır. Büyük Postane binasının inşaatına Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak hizmet etmek üzere 1905 yılında başlandı. 1909 yılında inşaatı tamamlandı. Yapı, mimar Vedat Tek’in ilk eseridir. Posta Nezareti daha önce Eminönü’ndeki Postahane-i Amire Binası’nda hizmet vermekteydi. Burada 1840’tan itibaren Yeni Cami avlusundan yürütülen posta işleri, 1890’da bu binaya, 1909’da da Büyük Postane’ye taşınmıştır.

Giriş kapısı üst tarafında çini işlemeli olarak eski yazı ile “Posta Telgraf Nezareti” yazılıdır. Binanın içinde 3 kat boyunca yükselen dikdörtgen bir orta mekan ve bunu çevreleyen odalar vardır. Süslemelerde 16. yüzyıl Osmanlı üslubu hakimdir. Cephe yontma taş ve mermerdir. Tuğlalarını Vedat Tek’in özel olarak tasarladığı sanılır. Ana giriş çok büyük bir salona açılır. Çatıya dek yükselen tavan, turuncu ve mavi renk ağırlıklı camlarla kaplıdır.

Bina 1927-1936 yılları arasında İstanbul Radyoevi olarak da hizmet etti. 1958 yılında tamamen posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlandı. Günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet etmekte, giriş katında ise tam teşekküllü bir postane (Sirkeci PTT Merkezi) yer almaktadır. İçinde ülkenin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir müze de barındırır.

Fotoğraf hakları: Kartal24.com