12 yaşındaki çocukla imam nikahı kıyan sanık beraat etti

Diyarbakır’da 2005 yılında, 12 yaşındaki S.G. ile ‘imam nikahı’ ile ‘evlenen’ 22 yaşındaki O.S., ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, şüphe sınırlarını aşan kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı iddiasıyla beraat etti.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde yaşayan S.G., Silvan’da yaşayan teyzesinin oğlu 22 yaşındaki O.S. ile evlendirildi. Kızının evlendirildiğini öğrenen anne A.D.’nin şikayeti üzerine soruşturma başlatılırken, S.G. düğünden 10 gün sonra yeniden ailesinin evine döndü. Soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan O.S., mağdurenin rızasıyla geldiğini ve dini nikah kıydıklarını söyledi.

Annesinin evine döndükten sonra adli mercilerin uzun süre ulaşamadığı mağdur S.G.’nin 2007 yılında ifadesi alınabildi. İfadesinde kuzeni O.S. ile gayrı resmi evlendiklerini belirten mağdur, şüphelinin yanına kendi rızasıyla gittiğini söyledi.

İfade verdikten sonra sağlık ve yaş tespiti raporlarının alınabilmesi için aranan ancak 7 yıl kendisine ulaşılamayan mağdur S.G., 2014 yılında bulunarak yeniden ifadesi alındı. Bu kez ifadesini değiştiren S.G., ailesinin evine döndükten sonra yeniden evlendiğini belirterek, “2005 yılında kendi rızamla kaçarak, evlendim. 10 gün birlikte yaşadık. Bu sürede aramızda cinsel birliktelik olmadı. Annem şikayetçi olunca hatamı anlayıp, geri döndüm” dedi.

İfadesinde nüfus kaydının doğru olmadığını ve yaşının büyük olduğunu söyleyen S.G., 2014 yılında çelişkinin giderilmesi için hastaneye sevk edildi. Alınan raporda mağdurenin olay tarihinde 12 yaşında olduğu belirlendi. Mağdurun ailesinin ifadeleri almakta zorlanan savcılık, soruşturmayı ancak 2016 yılında tamamladı. Savcı, şüpheli O.S. hakkında ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT

Kararını açıklayan mahkeme, sanık O.S.’nin ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan beraatine karar verdi. Gerekçeli kararda soruşturmanın yaklaşık 11 yıl sürdüğünü belirten mahkeme, bu zaman zarfında mağdurun adli muayene raporunun aldırılamadığını kaydetti. Zaman içinde mağdurun bir başka kişi ile evlendiği ve bu evlilikten çocuklarının olduğu ifade edilen kararda, “Mağdurun olay sonrasında alınmış bir muayeneye dayalı doktor raporunun bulunmadığı gözetildiğinde sanığın cinsel istismar suçunu işlediği hususunda şüphe sınırlarını aşan kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı anlaşıldığından beraatine karar verilmiştir” denildi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar