Silivri’deki domates festivali renkli görüntülere sahne oldu

Silivri’de geleneksel hale gelen Domates Festivali’nin 33.’sü her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Tarım Fuarı’nın da gerçekleştirildiği festival kapsamında düzenlenen En İyi Üretici ve Domates Güzeli Yarışmaları çekişmeli geçti.

33.Domates Festivali ve Tarım Fuarı, renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Silivri’de yıllardır gelenekselleşen, yerel değerleri yaşatma ve tanıtma kararlılığı ile sürdürülen Değirmenköy Domates Festivali, bu yıl da dolu dolu geçti. Gündüz Tarım Fuarı ve En İyi Üretici Yarışmasının yapıldığı festivalin akşam programında da; Domates Güzeli Yarışması ve konserler yer aldı. Binlerce kişinin yer aldığı festivale İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri katılım gösterdi.

Silivri Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Silivri Ziraat Odası, Silivri Tarım Kredi Kooperatifi, Silivri Önder Çiftçi Derneği, Silivri Muhtarlar Derneği, Silivri ve Köyleri Süs Bitkileri Kooperatifi, Silivri Çiftçi Kadın Kooperatifi’nin katkı ve katılımıyla gerçekleşen fuarda yöresel tarım ürünleri de sergilendi. Bölgemiz üreticileri de fuarda yer aldı. Türkiye’nin önde gelen traktör, zirai alet ve ekipman firmaları, gübre ve tohum firmaları, fidan üreticileri, zirai ilaç firmaları, arı ve arı ürünleri üreticileri olmak üzere fuara birçok firma katıldı.

Fuarda Silivri Belediyesi standı yoğun ilgi gördü. Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’nde üretilen ürünlerin yer aldığı stantta; yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkiler sergilendi. Stantta çiftçi ve ziyaretçilere, üretim teknikleri ve aşamaları hakkında bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Festivalin en renkli yarışmalarından olan Domates Güzeli Yarışması’nda bu yıl 13 güzel yarıştı. Jüri üyelerinin seçim yapmakta zorlandığı yarışmada Domates Güzeli Birincisi Nilay Demir, İkincisi Buse Narin ve Üçüncüsü de Gonca Zeren oldu. Dereceye giren güzellere sırasıyla tam, yarım ve çeyrek altın hediye edildi.

EN İYİ DOMATESİ MESUT ÇALIŞKAN YETİŞTİRDİ

Yılın İlk Domates Üreticisi olan Şaban Uzun’a ve En İyi Domates Üreticilerine ödülleri sahnede takdim edildi. En İyi Domates Yarışmasına bu yıl 60 üretici katıldı. 10 ayrı cins domates üzerinden İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen En İyi Domates Üreticilerine ödüllerini ilçe protokol üyeleri sahnede takdim etti. Tüm üreticilere, çeyrek altın ve çeşitli hediyeler verildi. Yarışmanın birincisi Mesut Çalışkan, ikincisi Suat Altaş ve üçüncüsü de Yıldıray Erol oldu. Dereceye girenlere sırasıyla tam, yarım ve çeyrek altın hediye edildi.

TAN İLE KEYİFLİ BİR KONSER

Domates Festivalinin sahne programında ilk olarak Faruk Demir sahne aldı. Sarı Saçlım Mavi Gözlüm şarkısını binler eşliğinde seslendiren Demir’e Değirmenköylüler bayrak sallayarak eşlik etti. Değirmenköylüleri coşturan Demir’in ardından Şarkıcı Tan sahne aldı. Sevilen şarkılarını genç hayranları ile birlikte söyleyen Tan, konser sonunda kendisine hediye edilen bir sepet domatesi koluna takarak, kendisine gösterilen ilgi için teşekkür etti.