İstanbul’da mahallelerde gece bekçileri görev başı yapacak

İstanbul’da geceleri, ‘mahallelerde güvenlik sağlamak’ için bekçiler görev yapacak. 8 bin 320 kişinin başvurduğu bekçilik için adayların arasından 700’ü seçildi. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Hareket polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi.

Eğitimini başarılı şekilde tamamlayan 386 bekçi, yarın akşam (14 Ağustos) ilk mesaisine çıkacak. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak.

“Silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin”

Bekçilerin göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, bekçilere “Silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin” dedi.

Mahalle bekçiniz ile e-devlet üzerindeki mahalle polisi kısmında irtibata geçebileceksiniz. Ayrıca mahalle polisinizin kim olduğunu da oradan öğrenebilirsiniz.